Ponad 100 projektów w Budżecie Obywatelskim Mazowsza gotowych do głosowania

Za nami kolejny etap pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza. W sumie spośród 231 zgłoszeń pozytywną ocenę otrzymało 109 projektów. Na ich realizację samorząd Mazowsza przeznaczył 25 mln zł. O tym, które z nich otrzymają wsparcie, zadecydują w głosowaniu mieszkańcy.

Mazowsze jest jednym z pierwszych województw, które zdecydowały się na wprowadzenie budżetu obywatelskiego, a nabór projektów do pierwszej edycji już się zakończył. Zgłoszonych zostało 231 projektów, o łącznej wartości ponad 92 mln zł. Wszystkie zostały poddane ocenie, co do zgodności z prawem oraz wykonalności technicznej. Decyzją zarządu pozytywny wynik otrzymało 109 z nich i to właśnie one są rekomendowane do dopuszczenia pod głosowanie mieszkańców.

BOM to ogromne przedsięwzięcie. Marszałek Adam Struzik zaznacza, że jego realizacja zależy tak naprawdę od pomysłowości i zaangażowania mieszkańców naszego regionu.

– I choć jest to nasza pierwsza tego typu inicjatywa, muszę przyznać, że cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Mazowszanie wiedzą doskonale, czego potrzebują i są bardzo kreatywni. Świadczą o tym zgłaszane przez nich projekty, wśród których można znaleźć zarówno akcje społeczne, takie jak warsztaty, wydarzenia kulturalne czy zajęcia dla dzieci i młodzieży, ale też zadania stricte inwestycyjne, jak np. strefy dla rodziców i pacjentów przy szpitalach wojewódzkich.

Wśród pozytywnie ocenionych projektów znalazło się 26 o charakterze ogólnowojewódzkim i  83 podregionalne, w tym: 17 z subregionu warszawskiego wschodniego, 13 z subregionu warszawskiego zachodniego, 10 z subregionu ostrołęckiego, 9 z subregionu siedleckiego, 9 z subregionu płockiego, z subregionu radomskiego, 8 z Warszawy, 7 z subregionu ciechanowskiego i 2  z subregionu żyrardowskiego.

Park sensoryczny w Gołotczyźnie, rowerowy szlak wschodniego Mazowsza, warsztaty edukacyjno-artystyczne dla dzieci i młodzieży, budowa tężni solankowych – to tylko niektóre z projektów, które zostaną poddane pod głosowanie mieszkańców.

Jak podkreśla Sara Michalska p.o. zastępcy dyrektora Departamentu Organizacji ds. Organizacyjnych w urzędzie marszałkowskim fakt, że niektóre projekty nie zostaną poddane pod głosowanie, nie oznacza, że trafią do „szuflady”.

– Pewnej grupy projektów dotyczącej infrastruktury drogowej nie mogliśmy skierować pod głosowanie, bo już je realizujemy w ramach innych zadań. Z kolei realizacja wielu pomysłów mieszkańców dotyczących remontów, rozbudowy, przebudowy dróg czy podniesienia poziomu bezpieczeństwa na drogach wymagałaby pozyskania przez nas gruntów czy przeprowadzenia wymaganych prawem czasochłonnych analiz i nie jest możliwa w ramach BOM. Dlatego zarząd województwa, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, zobowiązał Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich w Warszawie do oceny zasadności i sposobu realizacji takich projektów. Kolejne działania będą zależne od wyniku analizy. Jeśli potrzeba realizacji projektu zostanie potwierdzona, projekt zostanie zrealizowany ze środków innych niż BOM

dodaje.

To, które projekty zostaną zrealizowane zależy od głosów mieszkańców Mazowsza. Głosować będzie można od 26 października do 16 listopada br. Każdy mieszkaniec Mazowsza będzie mógł oddać dwa głosy – jeden na projekt z puli ogólnowojewódzkiej i jeden z podregionalnej. W imieniu osoby niepełnoletniej głos oddaje opiekun prawny. Głosować można będzie za pośrednictwem platformy internetowej z telefonu lub komputera. Osoby nie posiadające telefonów lub komputerów będą mogły oddać głos w siedzibie urzędu i w jego delegaturach. Projekty wybrane przez mieszkańców zostaną zrealizowane przez samorząd województwa w 2021 r.

Wszystkie informacje dotyczące BOM dostępne są na stronie internetowej bom.mazovia.pl, a także na profilu na Facebooku @budzetobywatelskiMazowsza

WAŻNE TERMINY

  • do 7 października 2020 r. – rozpatrzenie ewentualnych odwołań
  • 26 października – 16 listopada 2020 r. – głosowanie na projekty
  • do 30 listopada 2020 r. – wyniki głosowania