Polska: wakacyjne spotkanie misjonarzy

W dniach 1-4 czerwca 2022 r. w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie odbyło się wakacyjne spotkanie misjonarzy. Wśród jego uczestników było trzech franciszkanów – z Peru, Tanzanii i Ekwadoru.

Misjonarze wspólnie modlili się, wysłuchali kilku konferencji ascetycznych, kilku referatów (o aktualnych wyzwaniach Kościoła w Polsce, o dziedzictwie bł. kard. Stefana WYSZYŃSKIEGO, Prymasa Tysiąclecia, o relacjach Kościół a media w Polsce, o współczesnych modelach i areopagach misyjnych) i informacji z prac Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Dowiedzieli się też, jakie są możliwości wsparcia dla misyjnych projektów charytatywnych i przeszli szkolenie z zachowania się wobec zagrożeń i niebezpieczeństw na misjach. Obejrzeli ponadto w kinie film o św. bracie Albercie pt. Nędzarz i Madame.
Na spotkanie z misjonarzami przyjechał bp Jan PIOTROWSKI z Kielc, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, który sprawował Mszę św. za misyjnych jubilatów i jubilatki.
Na zakończenie czterodniowego zebrania misjonarze udali się do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze i wzięli udział w II Ogólnopolskim Kongresie Różańcowym i X Ogólnopolskiej Pielgrzymce Żywego Różańca – poinformował o. Kazimierz SZYMCZYCHA SVD, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i delegat ds. Misjonarzy.
Aktualnie na misjach posługuje 1800 polskich misjonarzy i misjonarek. Przebywają oni w 99 krajach na pięciu kontynentach.

Fr. Jan M. SZEWEK
Za: https://www.ofmconv.net/pl