Płyta Tygodnia: Wawele – Biały latawiec

Płyta Tygodnia 25/2024 ( 17 – 23 czerwca )

Wykonawca: Wawele
Tytuł: Biały latawiec

18 czerwca Jan Wojdak obchodzi swoje 62 urodziny.
To dobry moment by przypomnieć największe przeboje grupy „Wawele”

Założony został przez Jana Wojdaka w 1972 roku w Krakowie. Po raz pierwszy wystąpił latem 1972 roku w klubie studenckim Wyższej Szkoły Ekonomicznej Grota. Dokonał wówczas także pierwszych nagrań archiwalnych dla Rozgłośni PR w Krakowie i Warszawie, które trafiły na radiowe listy przebojów. Od 1973 roku uczestniczył w radiowych i telewizyjnych Giełdach Piosenki, Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, na Międzynarodowym Festiwalu Piosenki w Sopocie, Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu i licznych festiwalach zagranicznych. Koncertował w kraju i za granicą, m.in. w Niemczech, Francji, Czechosłowacji, Austrii, ZSRR, Bułgarii oraz w ośrodkach polonijnych USA, Kanady i Australii. Wielokrotnie zmieniał skład. Dokonał licznych nagrań płytowych, dla archiwum PR w Krakowie, Katowicach, Łodzi, dla Radia Berlińskiego oraz dla TVP.

Artystyczny dorobek grupy Wawele dokumentują również dwa filmy w reż. Grzegorza Dubowskiego: Zostań z nami melodio i Na strunach gitary.

Na początku lat 90. zespół ograniczył działalność koncertową, zaś lider zespołu poświęcił się pracy kompozytorskiej. W 1995 roku zainaugurował cykl ogólnopolskich koncertów pod nazwą Tęczowe piosenki Jana Wojdaka, którego efektem jest także seria płyt z piosenkami dla dzieci, m.in.: Tęczowe piosenki J. Wojdaka, Mrówka w kąpielówkach, Piosenki mrówki Bogo Jogo, Od przedszkola do idola.

Płyta Tygodnia w Radiu Niepokalanów codziennie o godz. 8 i 17 ♪♪♪