Płyta Tygodnia: Robert Cudzich – Będę szedł

Wykonawca: Robert Cudzich
Tytuł: Będę szedł

Autorski album Roberta Cudzicha “Będę szedł” jest wynikiem wieloletnich poszukiwań twórczych. To podróż przez różne klimaty muzyczne i tematyczne. Choć z pozoru płyta wydaje się eklektyczna, to jednak spina ją jeden zamysł. Poprzez kolejne utwory towarzyszymy Artyście w retrospekcji jego życia, od czasu bardzo skomplikowanej, dynamicznej młodości, poprzez późniejsze lata, gdy staje się mężem, ojcem, a przede wszystkim dojrzałym artystą, zaangażowanym człowiekiem kultury. Bardzo ciekawie napisane teksty, blisko życia, dają wiele znaków zapytania, ale też i wiele zaskakujących odpowiedzi.

Dominują utwory żywe, wpadające w ucho. Jest też parę utworów balladowo – refleksyjnych. Styl muzyczny albumu to coś pomiędzy Andrzejem Zauchą a Johnem Mayerem. Utwory aranżowane są w stylu muzyki soul i rhythm & blues.

Robert Cudzich jest autorem i kompozytorem 9 piosenek na płycie. Autorem 10. piosenki pt. „Wyspa” jest Marcin Stawicki. Ciekawostką jest fakt, że album “Będę szedł” wyprodukował i zaaranżował najmłodszy syn Roberta, Jakub Cudzich, absolwent wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej AM w Katowicach. Absolutnym bonusem jest książeczka dołączona do okładki, w której obok tekstów, które czyta się jak wiersze, dołączonych jest 10 obrazów oddających klimat danego utworu. Namalował je znany już artysta młodego pokolenia Jacek Hajnos.

Robert Cudzich odwiedził Radio Niepokalanów. Rozmawiał z nim Marcin Zieliński. Posłuchajmy!

Robert Cudzich to wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów i aranżer w jednej osobie. Od lat, wraz z Marcinem Pospieszalskim, Joachimem Menclem i Piotrem Jankowskim współtworzy zespół New Life m. Jest współtwórcą Strefa Chwały Festiwal (wcześniej Spotkania Muzyków w Ludźmierzu), a także koncertu Jednego Serca Jednego Ducha. Artysta uczestniczył w nagraniu kilkunastu płyt. Jest autorem około 100 piosenek śpiewanych przez wielu znanych artystów. Koncertował w Polsce, USA, Kanadzie i po całej Europie.

Prywatnie nauczyciel, mąż, ojciec sześciorga dzieci. Mieszka od lat w małej, przepięknej wiosce na polskim Spiszu, w Dursztynie.

Tracklista:

1. Trabant
2. Ile razy
3. Biały mustang
4. Duszy krzyk
5. Będę szedł
6. Życie
7. Dziewczyno z 1C
8. Wyspa
9. Zatańcz ze mną
10. Narty suną