Płyta Tygodnia: Pectus – Kobiety / Wojciech Młynarski

Wykonawca: Pectus

Tytuł: Kobiety / Wojciech Młynarski

Cztery lata temu Pectus wydał płytę „Kobiety”, która ukazała się na dziesięciolecie istnienia zespołu. Album zyskał status złotej płyty i był niezapomnianym hołdem dla kobiecej energii, piękna i siły. Ponieważ kobiecość to niewyczerpane źródło inspiracji, dlatego bracia Szczepanikowie wracają z płytą „Kobiety” w nowej odsłonie, o tytule „Kobiety / Wojciech Młynarski”.

Tym razem Pectus do współpracy zaprosił takie legendy polskiej sceny, jak Kayah, Alicja Majewska czy Małgorzata Ostrowska. Towarzyszą im Kasia Cerekwicka, Kasia Popowska, Natalia Szroeder, Basia Kurdej-Szatan, Halina Mlynkova oraz dziewczyny z zespołu Tulia. Zaproszenie do wykonania jednej z piosenek przyjęła także Magda Umer, wieloletnia przyjaciółka Młynarskiego.,

– Dotarliśmy do materiałów, które do tej pory leżały w rodzinnych szufladach lub archiwach spadkobierców twórczości Wojciecha Młynarskiego. Postanowiłem skomponować muzykę do tych wierszy, ale tak, by aranżacje i kompozycje brzmiały współcześnie. Dodatkowym utrudnieniem było stworzenie piosenek, które będą pasowały do wrażliwości zaproszonych wokalistek. Moim zdaniem powstał mądry album pełen wzruszeń, hołd dla poezji i potęgi kobiecości – tłumaczy Tomasz Szczepanik, lider zespołu Pectus.

Tak o koncepcji płyty „Kobiety / Wojciech Młynarski” mówi Agata Młynarska: „Cieszę się, że Tomek Szczepanik sięgnął po nieśpiewane dotąd teksty Wojciecha Młynarskiego. Odkurzył, nadał im nowe życie. Napisane pół wieku wcześniej doczekały się, śpiąc w szufladzie, własnych nut.  Jestem pewna, że Tata byłby szczęśliwy, że jego piosenki wracają na listy przebojów, że znów je nucimy. Muzyki doczekał się też wiersz, który Tata napisał po śmierci Agnieszki Osieckiej „Poetka znika w oddali”. Magda Umer jest jedyną artystką, która mogła go zaśpiewać. I tak oto powstała płyta uniwersalna, ponadczasowa, przebojowa, na której każdy znajdzie „swoją” piosenkę.”