Płyta Tygodnia: Hanna Banaszak – Stoję na tobie Ziemio

Wykonawca: Hanna Banaszak

Tytuł: Stoję na tobie Ziemio

Album „Stoję na tobie Ziemio” zawiera 12 autorskich kompozycji Hanny Banaszak do wierszy i tekstów Wisławy Szymborskiej, Witolda Gombrowicza, Tadeusza Różewicza, Josepha Brodsky’ego, Wojciecha Młynarskiego i Doroty Czupkiewicz oraz autorstwa samej artystki.

Tak o nowym wydawnictwie mówi sama Hanna Banaszak: 

„Wszystko zaczęło się od „Nienawiści”, wstrząsającego wiersza pani Wisławy Szymborskiej. To było około 10 lat temu. Zainspirowana tym mądrym tekstem, postanowiłam nagrać płytę opowiadającą o człowieku. Pracę nad krążkiem rozpoczęłam dość dawno, ale w pewnym momencie, zajęta koncertami i innymi planami, odłożyłam go. Minęło kilka lat. Wróciłam do tego materiału w momencie, gdy świat wyraźnie zaczął się zmieniać. Nagle mój dawny pomysł zyskał na aktualności .”

I dodaje:

„Od zawsze patrzyłam na ludzkość ze smutkiem, jak na gatunek niereformowalny. Boli mnie szeroko pojęte okrucieństwo świata, więc chciałam o tym opowiedzieć swoim własnym, muzycznym językiem. Uruchomiłam w sobie wyobraźnię na temat różnych gatunków muzycznych, związanych z kulturą miejsc, do których odnoszę się w utworach. Nie posiłkowałam się żadnym wzorcem. Wszystko wzięłam z głowy. Z zapamiętanych rytmów i brzmień, które przez lata obcowania z wieloma muzycznymi gatunkami, zostały w mojej pamięci i muzycznej wyobraźni.”

Tracklista:

1. Nienawiść   (wiersz – Wisława Szymborska) 

2. Los   

3. Pierwsza fotografia…   (wiersz – Wisława Szymborska) 

4. Zło   (tekst – Witold Gombrowicz) 

5. W środku Europy 

6. Słowa   (wiersz -Tadeusz Różewicz)

7. Ludzie giną   (wiersz – Joseph Brodsky z tłum. Stanisław Barańczak) 

8. Co czujesz?   (tekst – Hanna Banaszak wraz z cyt. Matki Teresy z Kalkuty) 

9. Stoję na tobie Ziemio   (wiersz – Wojciech Młynarski)

10. Oni, nie ty   (wiersz – Dorota Czupkiewicz) 

11. Drobne ogłoszenia  (wiersz – Wisława Szymborska) 

12. Plast Scriptum   (tekst – Hanna Banaszak)