PŁYTA TYGODNIA: Barbara Wrońska – Dom z ognia

Płyta Tygodnia 09/2018 (26 lutego – 4 marca):

Wykonawca: Barbara Wrońska
Tytuł: Dom z ognia

Barbara Wrońska – wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów. Od wielu lat współtworząca zespół Pustki. Połówka siostrzanego duetu Ballady i Romanse. Sama komponuje i sama aranżuje muzykę.
Po latach pracy zespołowej postanowiła zaprezentować swój całkowicie autorski, solowy materiał, którego jest również producentem.

W listopadzie ubiegłego roku premierę miał pierwszy singiel zapowiadający płytę „Dom z ognia” – „Nie czekaj” – to przebojowa piosenka, która pokazuje różnorodność brzmień jakie znajdziemy na pierwszym solowym albumie Barbary Wrońskiej.

Na płycie „Dom z ognia” znajdziecie piosenki zaśpiewane po polsku. Warstwa liryczna porusza intymną sferę przeżyć autorki, odnoszącą się do związków i przyjaźni. Barbara w swoich piosenkach przeprowadza słuchacza przez historie za pomocą różnorodnych brzmień, faktur, głosu, czasem jego zadziorności by pokazać obraz pięknej, pełnej życia kobiety, która śpiewa to, co czuje. To bardzo osobista wypowiedź. Każdy utwór ma inny klimat i inną dynamikę, ale jedno jest wspólne – każdemu towarzyszą silne emocje.

Wyśpiewane słowa zostały ubrane w piękne brzmienia lat 60. i 80. przeplatane elektroniką, czasem muzyką filmową, co powoduje mieszankę wybuchową i rzuca na kolana. Wrońska śpiewa żarliwie a czasami z przejmującym chłodem w głosie. Jedno jest pewne, ta płyta to poruszające dzieło artystki, przemyślane, ale także bardzo osobiste. Trudno opisać słowami album – należy posłuchać całej opowieści.

Barbara Wrońska o albumie:
Płyta Dom z ognia to mój debiut i tak się czuję! Ponieważ to spełnienie mojego wielkiego marzenia, miałam ogromną radość z jej tworzenia. Robiłam ją spontanicznie, intuicyjnie i w zgodzie z tym co czuję. Mierzyłam się na niej z produkcją muzyczną, kompozycją a także warstwą tekstową jak i śpiewem. Nie było łatwo, ale zależało mi na tym żeby zabrzmieć inaczej niż dotąd i udało się. Cały album jest przełomem zarówno kompozycyjnym jak i wokalnym w mojej twórczości.

TRACKLISTA:
01. Rozmowa
02. Nie czekaj
03. Koniec lata
04. Nieustraszeni
05. Abstrakcja
06. Dom z ognia
07. Prosta droga
08. Depression
09. Odnajdź mnie
10. Blask