Płyta Tygodnia: Anka – Anka

Wykonawca: Anka
Tytuł: Anka

W listopadzie minionego roku ukazała się debiutancka płyta zespołu ANKA. I chociaż prawidłowo sądzić można, że mowa tutaj o frontmence zespołu, to za tą krótką nazwą stoi trójka artystów: Ania Świątczak – doświadczona wokalistka, którą fani muzyki kojarzą przede wszystkim z wieloletnią współpracą z zespołem Ich Troje. Niemniej Ania to także „Szansa na sukces” z piosenką „Pamiętasz była jesień”, Opolskie Debiuty w 1996 roku, chórek na kilkunastu płytach polskich artystów, dubbingi oraz solowe przedsięwzięcia muzyczne.

Piotrek Aleksandrowicz – gitarzysta o ogromnym dorobku artystycznym, współpracujący od lat z gwiazdami polskiej sceny muzycznej, zarówno tej popularnej, jak i alternatywnej czy jazzowej. Na koncie ma liczne nagrania i koncerty z Gabą Kulką, Lorą Szafran, Miką Urbaniak czy Zakopower.

Robert Kurpisz – manager i muzyk, obecny na polskim rynku od ponad dwóch dekad, w ostatnim czasie również aktywny jako producent muzyczny. Pandemia przyniosła wiele ponurych chwil, ale spowodowała też kilka rzeczy, które bez niej mogłyby się nie zdarzyć. Pozwoliła przewartościować relacje i sprowadzić losy na nowe tory. Podobnie było ze spotkaniem członków grupy Anka. W czasie pandemii, kiedy dotychczasowe wypracowane schematy działania przestały działać – ta trójka znalazła przestrzeń, żeby razem na przekór zwątpieniu podjąć próbę stworzenia czegoś nowego.

W ten sposób powstała grupa Anka, która w ciągu ostatnich dwóch lat pracowała nad swoją muzyką. Przełomem okazał się 59 KFFP w Opolu i Konkurs PREMIER, gdzie utwór „Z każdą chwilą złą” zajął drugie miejsce. Od tej chwili praca przy projekcie nabrała rozpędu, ponieważ ANKĘ odkryła szersza publiczność, dając dowód w postaci ogromnej liczby komentarzy pozostawionych na oficjalnym kanale zespołu na YT.
Pierwszy, debiutancki album zawiera 16 utworów o bardzo różnym charakterze i energii, wszystkie jednak łączy liryczny i zmysłowy głos Ani Świątczak, jak również spójna w charakterze wizja całego projektu jako opowieści o emocjach, o dojrzałych, doświadczonych ludziach i ich próbie odnalezienia się we współczesnym świecie, o relacjach z drugim człowiekiem i trudnościach budowania związków między ludźmi.

Tracklista:

1. Czułe słowa
2. Z każdą chwilą
3. Nad płonącą rzeką
4. Zaplątani
5. Czarna myśl
6. Tego dziś chcę
7. Jesteś szept
8. Nie przekreślaj mnie
9. Kamelia
10. Romantycy
11. Od nowa
12. Posłuchaj mnie
13. W chmurach
14. Zapomnieć
15. Składam broń
16. A mogło być tak