Płyta Tygdnia: Eric Clapton – August

Wykonawca: Eric Clapton
Tytuł: August

Tym razem nasza Płyta Tygodnia jest połączona z Piosenką Tygodnia, która to pochodzi z niej.

August to dziesiąty solowy album studyjny Erica Claptona, wydany w 1986 roku przez Duck Records/Warner Bros. Records. Album określany jako „hard R&B” został wyprodukowany głównie przez Phila Collinsa we współpracy z wieloletnim współpracownikiem Claptona, Tomem Dowdem.

Album otwiera wyprodukowany przez Dowda-Claptona utwór „It’s in the Way That You Use It”, napisany wspólnie z Robbiem Robertsonem. Znalazł się w ścieżce dźwiękowej w filmie Paula Newmana i Toma Cruise’a „Kolor pieniędzy” w październiku 1986 i miesiąc przed wydaniem albumu osiągnął pierwsze miejsce na liście przebojów Mainstream Rock Tracks.

Dwa utwory, „Run” i „Hung Up On Your Love”, zostały napisane przez weterana kompozytora Motown Lamonta Doziera, natomiast „Tearing Us Apart” to duet z Tiną Turner, a „Bad Influence” to cover utworu bluesowego muzyka Roberta Rak.

Jedyny hit z albumu, który znalazł się na liście 20 najlepszych przebojów w Wielkiej Brytanii, „Behind the Mask”, został nagrany za sugestią Grega Phillinganesa. Podobno po usłyszeniu oryginalnego utworu Yellow Magic Orchestra, około 1980–82, producent Quincy Jones zakochał się w tym utworze i on i Michael Jackson nagrali własną wersję z nowymi tekstami Jacksona podczas jego sesji do Thrillera. Utwór nigdy nie znalazł się na albumie Thriller, ale Phillinganes, ówczesny klawiszowiec Jacksona, wydał później własną wersję utworu na swoim albumie Pulse z 1984 roku, która przypomina wersję Claptona, która stała się głównym singlem sierpnia w Wielkiej Brytanii. Wersja Jacksona została ostatecznie wydana w 2010 roku na pośmiertnym albumie Michael.

W skład studyjnego zespołu Claptona nagrywającego album wchodzili Collins na perkusji i chórkach, basista Nathan East i klawiszowiec Greg Phillinganes; saksofonista Michael Brecker, trębacze Randy Brecker i Jon Faddis oraz puzonista Dave Bargeron. Collins, East i Phillinganes

Wahając się pomiędzy soul/popem Collinsa a bluesem/rockiem Claptona, sierpień ugruntował powrót Claptona.

Płyta Tygodnia w Radiu Niepokalanów codziennie o godz. 8 i 17 ♪♪♪

1. „It’s in the Way That You Use It” (Eric Clapton, Robbie Robertson) – 4:11
2. „Run” (Lamont Dozier) – 3:39
3. „Tearing Us Apart” (with Tina Turner) (Clapton, Greg Phillinganes) – 4:15
4. „Bad Influence” (Robert Cray, Michael Vannice) – 5:09
5. „Walk Away” (Richard Feldman, Marcella Detroit) – 3:52
6. „Hung Up on Your Love” (Dozier) – 3:53
7. „Take a Chance” (Clapton, Nathan East, Phillinganes) – 4:54
8. „Hold On” (Clapton, Phil Collins) – 4:56
9. „Miss You” (Clapton, Bobby Colomby, Phillinganes) – 5:06
10. „Holy Mother” (Stephen Bishop, Clapton) – 4:55
11. „Behind the Mask” (Chris Mosdell, Ryuichi Sakamoto, Michael Jackson) – 4:47
12. „Grand Illusion” (Bob Farrell, Dave Robbins, Charles Robbins, Van Stephenson) – 6:23