Piosenka Tygodnia: owoc uKorzenia – Tetelesati

Wykonawca: owoc uKorzenia
Tytuł: Tetelesati

Ten utwór to zaproszenie do wejścia w klimat wydarzeń Wielkiego Tygodnia i rozważania męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa poprzez słowa i muzykę.

“Tetelestai” – z greckiego: “Wykonało się!”

Gdy spojrzymy na polskie pieśni pasyjne, które powstawały na przestrzeni ostatnich stuleci, zauważymy że większość z nich skupia się na cierpieniu, na żalu i rozważaniu męki w kontekście naszych win. Mało w nich mowy o wypełnieniu proroctwa, o dziele odkupienia, a przede wszystkim o tym, że wszystko to już się wykonało. Że Jezus już zmartwychwstał.

Chcemy w tej pieśni zawrzeć całą tę drogę zbawienia, ale skupić się przede wszystkim na tym co stało się po męce i śmierci, a także pokazać niesamowitą symbolikę i połączenie między starym a nowym przymierzem. Z jednej strony wyrażamy żal i adorujemy mękę Jezusa, ale jednocześnie patrzymy na zwycięstwo nad śmiercią. które później się dokonało. Stąd też nasz utwór przechodzi od proroctwa Izajasza zapowiadającego mękę i śmierć, następnie przez jej rozważanie, wyrażenie żalu i bólu, aż dochodzi do zmartwychwstania. Wszystko wypełnia się w osobie Jezusa, którego pod koniec pieśni uwielbiamy za dzieło odkupienia. Melodia refrenu się nie zmienia, ale zmienia się harmonia. Śpiewamy ją już z perspektywy osób odkupionych.

Zespół owoc uKORZENIA to aktualnie kilkunastu młodych wokalistów i instrumentalistów. Do nagrań zaprosiliśmy też naszych przyjaciół, więc na potrzeby płyty nasz skład nieco się powiększył. Nasze brzmienie to miks muzyki uwielbieniowej, indie folku i alternatywnego popu z elementami gospel oraz klasycznej muzyki chóralnej. Łącząc różnorodne gatunki dążymy do tego, żeby nasza twórczość była powiewem świeżości i nowości na scenie chrześcijańskiej.

“Tetelestai” osadzone jest w klimacie muzyki folkowej i etnicznej z elementami słowiańskiego białego śpiewu oraz motywami z muzyki żydowskiej. Poprzez takie połączenie pragniemy zaprosić słuchacza do wejścia w sam środek wydarzeń tych dni, w których dokonało się nasze odkupienie, opisując je muzyką tamtego regionu, ale dodając do niej polską i słowiańską wrażliwość. W utworze również, jako jeden z elementów warstwy perkusyjnej, wykorzystaliśmy kołatki, których dźwięk rozbrzmiewa co roku podczas liturgii Męki Pańskiej.

Utwór jest pierwszym singlem zapowiadającym nasz debiutancki album, którego premiera odbędzie się na wiosnę!

Piosenka Tygodnia w Radiu Niepokalanów codziennie o godz. 7 i 16 ♪♪♪