Piosenka Tygodnia: Owoc uKORZENIA – Tam w Betlejemie

Utwór “Tam w Betlejemie” powstał kilkanaście lat temu, kiedy pojawił się w głowie młodego muzyka, Marcina Koniecznego. Po 14 latach doczekał się słów i zupełnie nowej aranżacji.

– Jego filmową interpretacją jest wątek człowieka, który niesie żłób symbolizujący jego grzech. Ostatecznie pozbywa się go dopiero wtedy, gdy pozwala się narodzić w nim Chrystusowi – tłumaczy Marcin Konieczny, lider zespołu owoc uKORZENIA.

Tekst oparty jest o proroctwa Starego Testamentu, które zapowiadały przyjście Zbawiciela na świat, oraz o jedną z homilii abp Grzegorza Rysia, który mówił o żłobie, w którym narodził się Chrystus jako o naszym grzechu. Zespół przejął tę myśl, ukazując tym samym, że każdy człowiek potrzebuje swojego czasu i miejsca, by w jego grzechu narodził się Bóg.

– Byśmy pozwolili się Bogu w naszym grzechu narodzić, bo to przyniesie nam Zbawienie, Odkupienie i wyzwoli z jego więzów. Atmosfera rodzinno-przyjacielska miesza się tu z samotnym, indywidualnym poszukiwaniem przez człowieka odpowiedniego miejsca Narodzin. Bóg rodzi się wszędzie i zawsze w nas. Szanuje nasze poszukiwania, nasze zmagania. Daje nam wolność i troskę. Jakby chciał powiedzieć: znajdź swoje pole pasterzy, znajdź swoje Tam, gdziekolwiek ono będzie – dodaje ks. Konrad Jaworecki CM – współautor teledysku, duchowny w Duszpasterstwie Akademickim „Na Miasteczku” w Krakowie.