Piosenka Tygodnia: Navi & Grzegorz Wilk – Biegnij

Wykonawca: Navi & Grzegorz Wilk
Tytuł: Biegnij

Z każdym kolejnym pojawiającym się w przestrzeni cyfrowej singlem Paweł Poszytek, leader i gitarzysta NaVi, jest coraz mniej zdziwiony faktem, że w tym roku mija trzydzieści lat od kiedy po raz pierwszy zaistniał na zawodowej scenie z zespołem RADIO 24.

Głosem, bez którego Poszytek nie wyobrażał sobie najnowszej, piątej już płyty swego obecnego składu i czwartej wydawanej przy współudziale Polskiego Radia, jest głos Grzegorza Wilka. To jeden spośród czworga zaproszonych na krążek „Wszystkiemu wbrew” wokalistów, którzy w różnych momentach istnienia NaVi spełniali się przy mikrofonie grupy, czy to w studiu, czy na koncertach.

„Biegnij” jest utworem skomponowanym przez Pawła Poszytka i powstał przy dużym współudziale małżeństwa Eli i Michała Grymuzów.
Ela napisała tekst do muzyki Poszytka. Jak za każdym razem, kiedy tych dwoje kooperuje, impulsem do treści lirycznej, poza samym wyrazem muzycznej propozycji, był roboczy tytuł nadany przez kompozytora – tutaj „Freedom”. Czyż nie o wolności są linie refrenu:
Biegnij, nie pytaj, starczy jeszcze sił
Biegnij, nie czekaj, serce mówi: dziś

Michał – znakomity gitarzysta i uznany producent muzyczny – zagrał gitary akustyczne i wspólnie z Poszytkiem zadbał w studiu o ostateczny wyraz i brzmienie tego utworu. Pozwolił jednak Pawłowi spełnić się w jego muzycznych fantazjach, w różnych aspektach korzystania z gitar elektrycznych.

Przez wiele lat istnienia zespołu NaVi jego leader wiecznie słyszał życzliwe sugestie, że charakterowi muzyki grupy bardziej by odpowiadał męski głos frontmana, niż te damskie, które pojawiały się w kolejnych latach, na kolejnych płytach i koncertach grupy. Wreszcie więc, na poprzedniej, czwartej płycie NaVi pojawił się on – Grzegorz Wilk, który na płycie „Wszystkiemu wbrew” śpiewa dwie piosenki. Nie dlatego, żeby zadowolić „tych, co wiedzą lepiej”, ale dlatego, że niewielu jest wokalistów, którzy tak ekspresyjnie potrafią oddać emocje (co zwykle łatwiej przychodzi paniom) zawarte w tekstach, które wykonuje NaVi.

Równocześnie z zaplanowaną pod koniec września premierą tej jubileuszowej płyty NaVi i Pawła Poszytka, usłyszymy jeszcze jedną, zaproszoną do nagrania tego krążka wokalistkę. Wielu młodszych artystów marzy pewnie, żeby tyle lat aktywnie działać na scenie i mieć tak wspaniałych przyjaciół-muzyków, którzy bez wahania wracają do współpracy z leaderem zespołu, by razem świętować jego okrągłą rocznicę.

Na drugą połowę września 2023 zaplanowana jest premiera płyty zespołu NaVi.