Piosenka tygodnia 45/2016 07 – 13 listopada

przymierzeWykonawca: Adam Strug (śpiew), Michał Lorenc
Tytuł: Hymn

Utwór śpiewany przez Adma Struga, promuje nową płytę Michała Lorenca pod tytułem „Przymierze,” która ukarze się 4 listopada b.r.

Nowe dzieło symfoniczne Michała Lorenca powstało na uroczyste otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej oraz z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski.
Budowę Świątyni uchwaliły Zgromadzone Stany 5 maja 1791 roku jako dziękczynne Wotum Narodu za przyjęcie Konstytucji. Rozpoczynaną budowę dwukrotnie przerywały rozbiory i wojny. Dopiero za trzecim razem śluby złożone przez przodków udało się zrealizować. Świątynia powstała dzięki inicjatywie Prymasa Polski, kardynała Józefa Glempa, kontynuowanej następnie przez jego następcę na stolicy arcybiskupiej w Warszawie, kardynała Kazimierza Nycza.

W Narodowe Święto Niepodległości, 11 listopada 2016 roku, w Świątyni zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta z udziałem najwyższych władz Rzeczypospolitej. Koncelebrze będzie przewodniczyć Prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak, homilię zaś wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu arcybiskup Stanisław Gądecki. Tego samego dnia w Świątyni Opatrzności Bożej odbędzie się prapremierowe wykonanie dzieła Michała Lorenca.
Utwór symfoniczny „PRZYMIERZE” Michała Lorenca to dzieło narodowe na światowym poziomie. Przymierze to rodzaj układu zawartego między silnym i słabym, powstałym z woli silnego – mówi kompozytor o tytule utworu. – Światynia jest znakiem wdzięczności nas, słabych wobec Stworzyciela. Znakiem pojednania i pokoju.

Zamysłem kompozytora i jednocześnie osób odpowiedzialnych za kształt nagrania tego dzieła było osiągnięcie najwyższej jakości muzycznej i produkcyjnej. Dlatego do współpracy zaproszono jedną z najlepszych orkiestr symfonicznych na świecie – London Symphony Orchestra, a samo nagranie orkiestry zostało zrealizowane w jednym z najsłynniejszych studiów nagraniowych – Abbey Road w Londynie. LSO w studio Abbey Road poprowadził brytyjski dyrygent Lee Reynolds.

Michał Lorenc – jeden z najwybitniejszych współczesnych, polskich kompozytorów. Napisał muzykę do ponad 180 filmów, seriali telewizyjnych, filmów dokumentalnych oraz spektakli teatralnych. Współpracował z najlepszymi reżyserami z Polski, Czech, Wielkiej Brytanii i USA. W 1989 roku skomponował muzykę do filmu „300 mil do nieba”, za którą otrzymał nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej „Felixa” oraz Nagrodę im. Stanisława Wyspiańskiego, przyznawaną przez Premiera RP. W 1996 roku przez rok pracował w Los Angeles z reżyserami Bobem Rafelsonem, dla którego napisał muzykę do filmu „Krew i wino” z Jackiem Nicholsonem oraz Jerzym Bogajewiczem (muzyka do filmu „Osaczony” z Mickey’em Rourke). Muzyka Lorenca do filmu „Krew i wino” amerykańskiego reżysera została zgłoszona do Oscara przez wytwórnię 20th Century Fox.

Kompozytor pięciokrotnie zdobywał główną nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za ścieżkę dźwiękową do filmów: „Psy” (1992), „Prowokator” (1995), „Bandyta” (1997), „Przedwiośnie” (2001), „Wszystko będzie dobrze” (2007). W ostatnich latach wielką popularnością cieszą się kompozycje Lorenca do filmu „Różyczka” oraz dokumentu „Jan Paweł II. Szukałem was…”. Muzyka do ostatniego z wymienionych filmów, opowiadającego o życiu Jana Pawła II, była wykonywana na żywo w Rzymie, podczas uroczystości beatyfikacyjnych Jana Pawła II. W dniu 3 maja 2016 roku Michał Lorenc został uhonorowany Orderem Orła Białego, najstarszym i najwyższym odznaczeniem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej.