PIOSENKA TYGODNIA: Teren C – Niewesoła piosenka

Piosenka Tygodnia 30/2017 (24-30 lipca):

Wykonawca: Teren C
Tytuł: Niewesoła piosenka

W roku 1983 Tomasz Połeć postanowił założyć zespół, który by wykonywał muzykę country. W tamtych latach, gdy królował rock, zadanie nie było proste. Po kilku tygodniach poszukiwań nawiązał kontakt z sochaczewskimi muzykami Robertem Gorbergiem, Zbyszkiem Zajączkowskim, Jolantą Wróbel, Pawłem Łażewskim i Wojtkiem Kononowiczem. Jak wspomina mieli mnóstwo chęci, za to niewiele umiejętności, ale po kilku miesiącach prób, zaczęli grać.
W tym składzie, w 1984 roku pojechali kilka razy na wybrzeże, gdzie grali koncerty w miejscowościach wypoczynkowych. Niestety zespół nie wytrzymał próby czasu. Po różnych perturbacjach i bardzo eksperymentalnych składach, do zespołu doszedł Leszek Lewicki oraz Sylwek Chojnacki. W następnym roku, 1985, w nowym składzie pojechali ponownie na wybrzeże.

Wrócili z końcem lipca, aby na początku sierpnia pojechać do Mrągowa gdzie wystąpili obok największych gwiazd.

Po kolejnych zawirowaniach do zespołu trafili Dariusz Dudko z Białegostoku, Piotr Woźniak z Warszawy i Krzysztof Jasiński z Pruszkowa. Tomasz Połeć był jedynym z pierwszego składu zespołu. W tym gronie grali już do końca ówczesnego Terenu C.

W latach 80. grali dużo koncertów. Czasami w dość egzotycznych zestawieniach, np. z legendarnym punkowym zespołem Siekiera. Były też wspólne koncerty ze Stanisławem Sojką, czy z niedawno zmarłym Janem „Kyksem” Skrzekiem.

Latem zespół objeżdżał wybrzeże, grając trasy koncertowe na Wybrzeżu. Wszystko szło w dobrym kierunku i nagle zespół zawiesił na wiele lat działalność. Krzysztof Jasiński poszedł „w kamasze”, Piotr Woźniak pojechał do Austrii „za chlebem”, Dariusz Dudko wrócił do rodzinnego Białegostoku, Tomasz Połeć musiał poszukać zajęcia, które zapewniłoby byt rodzinie.
Po 20 latach, w 2010 roku, Tomasz Połeć dostał propozycję, by grać na banjo w zespole szantowym. Po kilkudniowym wahaniu postanowił spróbować. Okazało się, że gry na instrumencie nie zapomina się, tak jak jazdy na rowerze. Po pewnym czasie los zetknął go znów z Leszkiem Lewickim, który pracował już wtedy w Teresińskim Ośrodku Kultury. I tak od słowa do słowa uznali, że trzeba reaktywować Teren C. Zaczęli robić repertuar, aranżacje. Znów zaczęli eksperymenty personalne i po kilku roszadach skład zaczął się krystalizować. Niestety wtedy Leszka dopadła choroba i odszedł grać w największej orkiestrze wszechświata….

Jednak W TOK-u Tomasz Połeć znalazł świetnych muzyków. Kubę Kamińskiego i Daniela Staniaka, a potem doszedł perkusista – Daniel Klemczak. I wreszcie pojawiła się Kasia Bednarek, która natychmiast zachwyca wszystkich swym głosem. Daniel Staniak z osobistych powodów po pewnym czasie zrezygnował, ale zastąpił go Janusz Frychel basista zespołu Gang Olsena.

Obecnie zespół gra w składzie:
Katarzyna Bednarek – śpiew
Tomasz Połeć – wokal, banjo
Jakub Kamiński – gitara solowa
Janusz Frychel – gitara basowa
Daniel Klemczak – perkusja

Zespół wykonuje przede wszystkim własne utwory, czasem korzystając ze standardów.

W czerwcu 2017 roku zespół wydał swój debiutancki album pt. „Tak myślę sobie”, z którego pochodzi nasza piosenka tygodnia

Na płycie wśród gości oprócz gwiazd muzyki country takich jak Tomasz Szwed czy Lonstar znalazł się również jeden z pierwszych basistów zespołu czyli Wojtek Pilichowski.

Fot. Fanpage Zespołu Teren C