“Paczka dla Ukrainy”. Caritas Archidiecezji Łódzkiej zaprasza do włączenia się w akcję

Caritas Archidiecezji Łódzkiej zaprasza do włączenia się w ogólnopolską akcję „Paczka dla Ukrainy” na rzecz potrzebujących wsparcia mieszkańców Ukrainy oraz uchodźców z Ukrainy, którzy przebywają w naszych parafiach i w domach prywatnych na terenie archidiecezji łódzkiej.

Na czym polega akcja?
Zachęcamy, by w gronie rodziny, przyjaciół, znajomych, sąsiadów przygotować paczkę dla ukraińskiej rodziny, wypełnioną ściśle określonymi produktami, które zapakowane zostaną w wytrzymały i zamykany karton. Przygotowaną paczkę przynosimy do swojej parafii, najbliższego kościoła lub bezpośrednio do magazynu Caritas w Łodzi przy ul. Wólczańskiej 108. Zgromadzone w parafiach paczki zagospodarowane zostaną na potrzeby Ukraińców przebywających na terenie parafii, pozostałe przekazane zostaną do Caritas, a stąd trafią do uchodźców, którzy przychodzą codziennie po pomoc do Caritas, w punktach recepcyjnych i miejscach zbiorowego zakwaterowania. Część paczek wyjedzie zorganizowanymi transportami na Ukrainę.

Jak przygotować paczkę?
Do wytrzymałego i zamykanego pudełka kartonowego o orientacyjnych wymiarach maksymalnych: 41 cm x 38 cm x 64 cm (wielkość pudełka po bananach) wkładamy produkty żywnościowe, produkty dla dzieci oraz artykuły chemiczne
i kosmetyczne wg listy:
Żywność: makaron, ryż/kasza, cukier, konserwy/puszki mięsne/pasztet, herbata, pieczywo chrupkie, mleko UHT, zupy Instant, owsianki instant, orzechy/bakalie, batony energetyczne lub owsiane, paluszki, krakersy, dania gotowe o długim terminie
Produkty dla dzieci: kaszki dla dzieci, słoiczki dla dzieci, soczki dla dzieci (w opakowaniu plastikowym), musy owocowe, biszkopty, szampon i żel pod prysznic 2 w 1 dla dzieci
Artykuły chemiczne i kosmetyki: papier toaletowy, chusteczki higieniczne, chusteczki nawilżone, podpaski, mydło w kostce, szczoteczki do zębów, pasta do zębów, żel pod prysznic, szampon, plastry z opatrunkiem do cięcia, woda utleniona, grzebień/szczotka do włosów, żel antybakteryjny, świeca, zapałki, środki przeciwbólowe typu apap/ibuprom.

UWAGA!
• ważne, żeby waga paczki nie przekraczała 18 kilogramów,
• paczka musi być kompletna i gotowa do przekazania rodzinie (nie będzie uzupełniana),
• paczka powinna zawierać list w języku ukraińskim
• paczka powinna być oznakowana kartką/naklejką.

List i wzór naklejki do pobrania ze strony internetowej Caritas:
https://www.caritas.lodz.pl/aktualnosci/2022/3/paczka-dla-ukrainy

Pierwszą spakowaną w ten sposób paczkę przygotował abp Grzegorz Ryś:
https://youtu.be/sMi54fhndEI

Według danych z połowy parafii archidiecezji łódzkiej, w parafiach na terenie diecezji, mieszka ponad 4700 uchodźców z Ukrainy – na plebaniach, w salach parafialnych i mieszkaniach parafian. 785 rodzin przyjęło uciekinierów wojennych. Parafie organizują zbiórki darów i zbiórki pieniężne, które wspierają Ukraińców w Ukrainie i w parafiach naszej diecezji. Informacje o organizowanej w parafiach pomocy ciągle płyną. Codzienną pomoc na rzecz uchodźców świadczy również Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Codziennie z doraźnej pomocy w postaci żywności – obiadu bądź suchego prowiantu, kosmetyków, żywności dla dzieci czy odzieży – korzysta około 500 osób.

Caritas przeprowadziła z powodzeniem podobną akcję w 2014 roku, kiedy w Ukrainie wybuchł kryzys w związku z rewolucją i zbrojną interwencją wojsk rosyjskich na wschodzie kraju. W marcu 2014 roku rodziny z terenu archidiecezji łódzkiej wysłały do rodzin w Ukrainie kilkadziesiąt tysięcy paczek z żywnością, kosmetykami i artykułami pierwszej potrzeby, a w skali kraju wysłanych zostało kilka milionów takich paczek. Dzięki akcji „Rodzina Rodzinie – rodziny polskie rodzinom ukraińskim” pomoc otrzymały rodziny zagrożone kryzysem ekonomicznym, uczestnicy wydarzeń na Majdanie, którzy doznali obrażeń fizycznych i wymagali długotrwałego leczenia i na rehabilitacje oraz rodziny, które stracili swoich głównych żywicieli w czasie krwawych zdarzeń na Majdanie.