Otwarte drzwi krakowskiego klasztoru w Dzień św. Franciszka

W październiku, już od siedmiu lat Krakowska Prowincja Franciszkanów wraz z  turystami i mieszkańcami Krakowa obchodzi imieniny swojego założyciela św. Franciszka z Asyżu. Wydarzenie to odbywa się  na najbardziej znanym placu w Krakowie, przy Bazylice franciszkanów,  pod słynnym „oknem papieskim”.

W najbliższą niedzielę 7 października franciszkanie w Krakowie zawieszą na kilka godzin klauzurę, aby ludzie z zewnątrz mogli zobaczyć miejsca modlitwy, pracy i wypoczynku braci kleryków i juniorystów. Przy Franciszkańskiej 4 pokażą też najcenniejsze książki i starodruki ze swojej biblioteki. Okazją są imieniny założyciela ich zakonu – św. Franciszka.

Duchowi synowie Biedaczyny z Asyżu w tym dniu zaplanowali ponadto koncerty, zabawy dla dzieci, przegląd franciszkańskich inicjatyw i dzieł, projekcje filmów oraz prezentację unikatowej na skalę światową wystawy „Klisze Pamięci. Labirynty” Mariana Kołodzieja, więźnia nr 432 obozu Auschwitz.

Na skwerze przy franciszkańskim Seminarium będzie można nabyć pamiątki z misji, wypieki sióstr klarysek, rękodzieła wolontariuszy oraz pacjentów Ośrodka Leczenia Uzależnień „San Damiano”, książki i czasopisma franciszkańskie oraz materiały i dewocjonalia związane z błogosławionymi misjonarzami-męczennikami z Pariacoto: Zbigniewem i Michałem.

Dzień św. Franciszka rozpocznie się mszą św. za darczyńców Fundacji Brat Słońce i Prowincji Franciszkanów o godz. 11.00 w Bazylice św. Franciszka, a zakończy o g. 20.00 modlitewnym czuwaniem „Support dla Synodu”.

Szczegóły: bratslonce.pl

o. Jan Maria Szewek OFMConv