Otrębusy: IV Rodzinny Piknik z zespołem „Mazowsze” – wstęp wolny

Już za tydzień zostanie otwarte Centrum Folkloru Polskiego „Karolin”, na które wszyscy w „Mazowszu” niecierpliwie czekaliśmy. To zlokalizowane w Pałacu Karolin miejsce, które nie tylko pozwoli zapoznać się z polską kulturą narodową w jej regionalnych odmianach, ale również dopełni tego, co przez ponad siedemdziesiąt lat czyni zespół „Mazowsze”, prezentując folklor polski na scenach całego świata.
Uroczystemu otwarciu Centrum Folkloru Polskiego będzie towarzyszył Rodzinny Piknik z Zespołem „Mazowsze”, który cyklicznie, odbywa się w Karolinie. To tradycyjne, coroczne spotkanie zapoczątkowane kilka lat temu cieszy się niesłabnącą popularnością wśród okolicznych mieszkańców oraz tych, którzy z bliska i daleka przyjeżdżają do siedziby naszego zespołu.

Tegoroczny Piknik z pewnością będzie wyjątkowym wydarzeniem kulturalnym. Rozpocznie się już w piątek 3 września o godz. 20.00 wspólnym koncertem zespołu De Mono i „Mazowsza”. Będziemy mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć naszych artystów w repertuarze kultowego polskiego zespołu, a także usłyszeć jak z mazowszańskim repertuarem radzą sobie muzycy De Mono.

Sobota i niedziela w Karolinie upłyną pod znakiem muzyki w jej różnych odsłonach. Oprócz charakterystycznych ludowych rytmów usłyszymy również chór „Mazowsza” w rozrywkowym repertuarze piosenek dla całej rodziny, a orkiestra „Mazowsza” zaprezentuje się w koncercie symfonicznym z elementami muzyki filmowej. Artyści baletu poprowadzą warsztaty taneczne, a to wszystko na kilku plenerowych scenach ustawionych w przestrzeni Parku Karolin. Nie zabraknie także gości, których zawsze witamy w „Mazowszu” z wielką radością. Zaprezentują się kapele ludowe z różnych regionów Polski, orkiestra Zespołu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego czy zespoły regionalne od Kaszub po Podhale. Do tańca przygrywać będzie Big Band z Pomorza, a przed karczmą potańcówkę na deskach uprzyjemni Kapela im. Staśka Wielanka. Melomani również znajdą coś dla siebie. W Sali kameralnej wystąpi kwartet smyczkowy, złożony z muzyków orkiestry „Mazowsza”, a także odbędzie się recital chopinowski w wykonaniu Marcina Wieczorka, który będzie w tym roku reprezentował Polskę na Konkursie Chopinowskim.

Rodzinny Piknik z Zespołem „Mazowsze” to również moc atrakcji dla dzieci. W specjalnie przygotowanej Strefie Dziecka będzie można pobawić się na tzw. dmuchańcach, wziąć udział w warsztatach cyrkowych z Cyrkiem Mosaic i konkursach prowadzonych przez animatorów, obejrzeć teatrzyk dla dzieci „Chopinianki”. Będą balony, bańki mydlane, malowanie buzi oraz darmowe smakołyki dla najmłodszych.
Wielbiciele podróży będą mieli niepowtarzalną okazję posłuchać prelekcji wybitnych podróżników i znawców branży turystycznej spod skrzydeł National Geographic Polska, a wszystkiego dopełni jarmark rzemiosła artystycznego, strefa foodtrucków oraz stoiska naszych partnerów. Chętni będą mogli również zaszczepić się w mobilnym punkcie szczepień.

Wisienką na torcie będzie oczywiście możliwość zwiedzenia Centrum Folkloru Polskiego.

Zapraszamy do Karolina na weekend z „Mazowszem”!


Centrum Folkloru Polskiego powstało z pasji i szacunku do tradycyjnej kultury ludowej. Mieszczące się w Pałacu Karolin w Otrębusach pod Warszawą centrum edukacyjne jest kontynuacją misji wyznaczonej przez założycieli Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Tadeusz Sygietyński, wybitny kompozytor, dyrygent, aranżer i pedagog oraz Mira Zimińska – Sygietyńska, aktorka, gwiazda filmu i kabaretu, w powstańczej Warszawie złożyli sobie obietnicę, że jeśli przeżyją wojnę stworzą zespół nawiązujący do polskiego folkloru, którego zadaniem będzie troska o tradycyjny repertuar ludowy, oparty na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach regionalnych. Dziś „Mazowsze”, należące do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa tradycyjnej kultury ludowej, w swojej historycznej siedzibie – Pałacu Karolin, dzieli się swoimi zbiorami, wiedzą i doświadczeniem.

We wnętrzach pałacu znajduje się stała ekspozycja, która równolegle prezentuje dwa wątki. Pierwszym jest prezentacja kultury ludowej wybranych regionów Polski. W poszczególnych salach ekspozycyjnych możemy zapoznać się z barwnym i różnorodnym folklorem Pomorza, Warmii, Mazur, Podlasia, Mazowsza, Wielkopolski, Kujaw, Śląska i Małopolski. Podział został dokonany w oparciu o szereg czynników, takich jak występowanie stref muzyki i tańca ludowego, obszarów podobieństwa form strojów, zasięgu dialektów i gwar w powiązaniu z historycznymi regionami Polski. Oprócz przedstawienia ludowej regionalnej muzyki, pieśni, tańca i strojów, na wystawie ma miejsce prezentacja pięciu tańców narodowych, wywodzących się z tańców ludowych, jak: polonez, mazurek, kujawiak, oberek i krakowiak.

Drugim ważnym wątkiem ekspozycji jest ukazanie podejścia do prezentowania folkloru przez Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Przedstawienie metod pracy twórczej podczas opracowywania scenicznego ludowej muzyki, pieśni i tańców przy użyciu specjalnie projektowanych dla potrzeb scenicznych kostiumów opartych na tradycyjnych strojach ludowych. Część ekspozycji została poświęcona historii i działalności zespołu.

Wystawa stała Centrum Folkloru Polskiego stanowi pełną koloru podróż tropem polskiej kultury ludowej, która stała się inspiracją dla twórców Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” i ich artystycznych poszukiwań.

Serdecznie zapraszamy do Karolina – Centrum Folkloru Polskiego.


SZCZEGÓŁOWY PROGRAM PIKNIKU:

PIĄTEK 3.09

20:00 – 21:00 Koncert „Mazowsze” i De Mono

 

SOBOTA 4.09

10:00 – 19:00 Strefa Dziecka

11:00 – 13:00 Uroczyste otwarcie Centrum Folkloru Polskiego

11:30 – 12:30 „Mazowsze – zielone serce Polski” – prelekcja Aleksandry Świstow

13:00 – 14:00 Muzyka Wielkiego Ekranu – koncert Orkiestry „Mazowsza”

14:00 – 15:30 „Na Giewont się patrzy” – prelekcja Barbary Caillot

15:30 – 17:00 Warsztaty taneczne – Balet „Mazowsza”

15:30 – 16:15 Koncert kapeli ludowej „Trampolka”

16:00 – 17:00 Koncert Zespołu Folklorystycznego „Kurpianka” z Kadzidła

17:00 – 18:00 Recital Chopinowski – Marcin Wieczorek

18:00 – 19:00 Koncert Kapeli Zespołu Regionalnego „Magurzanie”

18:30 – 19:30 Potańcówka z Kapelą Warszawską im. Staśka Wielanka

19:30 – 20:30 Wieczór w stylu Retro – Jan Konop Big Band

 

NIEDZIELA 5.09

12:00 – 19:00 Strefa Dziecka

12:30 – 14:00 „Kamperem przez Australię Zachodnią”

– prelekcja Michała Cessanis’a

13:00 – 14:00 Warsztaty taneczne na ludowo – Balet „Mazowsza”

14:00 – 15:00 „W Krainie Bajki” – koncert Chóru „Mazowsza”

15:00 – 16:00 „Mazowsze” kameralnie

16:00 – 16:45 Koncert Kapeli Blichowskiej

16:45 – 18:00 „Rajd Południe-Północ, czyli rowerowa lekcja historii”

– prelekcja Miłki Raulin

16:45 – 18:00 Koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej

18:00 – 19:30 „Mazowsze” na Finał

 

Organizator zastrzega sobie prawo do dokonywania zmian w harmonogramie.

Rodzinny Piknik z Zespołem „Mazowsze” ma charakter otwarty – zarówno wstęp jak i koncerty nie są biletowane.