Ortopedia w siedleckim szpitalu wojewódzkim w nowej odsłonie

Oddział Ortopedyczno-Urazowy Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach przeszedł gruntowną modernizację. Z myślą o pacjentach i pracownikach szpitala powstała komfortowa i przyjazna przestrzeń wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Inwestycja objęła także adaptację pomieszczeń dla Pododdziału Neurochirurgii. Na realizację projektu samorząd województwa mazowieckiego przeznaczył ponad 7,3 mln zł.

Prace budowlane trwały od marca do listopada tego roku i były podzielone na dwa etapy, aby nie dezorganizować funkcjonowania oddziałów. W ramach inwestycji zmodernizowano pomieszczenia o łącznej powierzchni 1 338 m2 (w tym Pododdział Neurochirurgii 163 m2). Zmieniono m.in. układu pomieszczeń i dostosowano je do aktualnych przepisów higieniczno-sanitarnych. Zlikwidowano zbiorowe (dostępne od strony korytarza) toalety dla pacjentów i zastąpiono je łazienkami przy salach szpitalnych. Dodatkowo z pomieszczeń wydzielono sale dla pacjentów septycznych z trudno gojącymi się ranami oraz izolatki dla pacjentów z obniżoną odpornością.

Zmodernizowany oddział został wyposażony w wentylację mechaniczną pozwalającą na właściwą wymianę powietrza w salach oraz utrzymanie optymalnej temperatury. W efekcie na Oddziale Ortopedyczno-Urazowym udało się wygospodarować przestrzeń na 56 łóżek, a na Pododdziale Neurochirurgii – 10 łóżek. Zakupiono też nowe wyposażenie. Wymieniono m.in. łóżka szpitalne, meble w salach dla pacjentów i gabinetach zabiegowych oraz pomieszczeniach dla personelu. Poza tym oddział został wyposażony w nowoczesną aparaturę medyczną, w tym centrale intensywnego nadzoru, aparat USG, defibrylator, kardiomonitory.

Wszystkie te zmiany pozwolą w znaczący sposób poprawić warunki, w których hospitalizowani są pacjenci. Podwyższą też jakość świadczonych usług medycznych. Nowy Pododdział Neurochirurgii będzie realizował niedostępne dotychczas w subregionie siedleckim procedury neurochirurgiczne związane z leczeniem guzów i urazów pogranicza czaszkowo-kręgosłupowego, guzów przysadki, mikrochirurgii urazów nerwów obwodowych i splotu ramiennego, technik małoinwazyjnych w leczeniu choroby dyskowej kręgosłupa odcinka szyjnego (artroplastyka), mikrodyscektomii.

Samorząd Województwa Mazowieckiego