Odpust NMP Fatimskiej w Niepokalanowie-Lasku: 13 maja
Każdego roku 13 maja – w rocznicę pierwszego objawienia Matki Bożej w Fatimie – przypada wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej. W tym dniu przypadają uroczystości odpustowe w pobliskim Niepokalanowie-Lasku, na które pragniemy wszystkich zaprosić. W programie Różaniec Fatimski o godz. 17.30, a po nim, o godz. 18.00 uroczystą Mszę świętą, której będzie przewodniczył proboszcz Parafii w Niepokalanowie, o. Mariusz Książek.
Na wydarzenia zaprasza o. Stanisław M. Piętka, Prezes Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” w Polsce:
2 km od Bazyliki w Niepokalanowie, w otoczeniu drzew i zieleni, znajduje się Ośrodek Formacyjny Rycerstwa Niepokalanej w Niepokalanowie Lasku (ul. Teresińska 32, Teresin). Miejsce to zostało wzniesione jeszcze przed II wojną światową przez św. Maksymiliana Kolbego, jako ośrodek wypoczynkowy dla ojców i braci pracujących w Niepokalanowie. Jego poświęcenia dokonał o. Maksymilian 17 czerwca 1939 r. Tego dnia powiedział: „Dom wypoczynkowy z całym jego otoczeniem to poważna część składowa Niepokalanowa… używajmy tego wszystkiego, aby po ciężkiej pracy wypocząć, nabrać sił i więcej jeszcze dla zbawienia dusz, dla Niepokalanej pracować, coraz więcej się poświęcać.”
Do 1986 r. służyło tylko franciszkanom, później zaś zaczęto organizować tu rekolekcje także dla świeckich.
W Niepokalanowie-Lasku wielokrotnie przebywał o. Maksymilian Kolbe. Odpoczywał tu, modlił się, sprawował Eucharystię, głosił konferencję do braci. To tu zadał słynne pytanie „Co zrobić, żeby zostać świętym?” i wyjaśnił: „Po pierwsze, trzeba chcieć, po drugie, trzeba chcieć i po trzecie, trzeba chcieć”. W 1940 r. o. Maksymilian zamknął się w Niepokalanowie-Lasku, by modlić się i pisać o Niepokalanej. Mariolodzy uważają, że to właśnie wtedy powstały najgłębsze teksty poświęcone Matce Bożej.
Obecnie Niepokalanów-Lasek to Ośrodek Formacyjny Rycerstwa Niepokalanej, który posiada bogatą ofertę dni skupienia i rekolekcji dla różnych grup społecznych, m.in.: Dni Rodzin Doświadczonych, Rycerskie Dni Rodzin, Franciszkańskie Dni Skupienia, Rekolekcje w milczeniu czy Rekolekcje dla osób chorych onkologicznie. Dom rekolekcyjny dysponuje dużą i małą kaplicą, oratorium, pokojami 2, 3, 4, 6 i 7-osobowymi, dużą i mniejszą salą konferencyjną, dwiema salami rekreacyjnymi, jadalnią. Wokół domu jest 4-hektarowy lasek z miejscem do modlitwy (Droga Krzyżowa), spaceru i wypoczynku na łonie natury, miejsce na ognisko oraz plac do gier i zabaw na świeżym powietrzu. Tu znajduje się także siedziba Zarządu Narodowego MI.
Dla wielu ludzi Niepokalanów-Lasek jest miejscem, do którego chętnie i często wracają. Tutaj czują się jak w domu Matki. Chodząc leśnymi ścieżkami, stąpa się niemal po śladach św. Maksymiliana… oraz tylu innych braci, którzy trudzili się dla Niepokalanej i tu znajdowali wytchnienie. Zgodnie z zamysłem o. Maksymiliana, ludzie mają tutaj nabierać sił, odzyskiwać zdrowie – św. Maksymilian rozumiał to dosłownie; dzisiaj rozumiemy to przede wszystkim w sensie duchowym.
Na terenie Ośrodka w Niepokalanowie-Lasku znajduje się Kaplica Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej z piękną figurą Fatimskiej Pani. Historia figurki jest równie piękna. Powstała w 1991 r. jako wotum za uratowanie życia papieża Jana Pawła II w zamachu na Placu św. Piotra w 10. rocznicę tych wydarzeń. Figurek stworzono również 10 – każda trafiła do innego kraju. Poświęcił je Papież Polak. Jedna z nich znalazła się w Niepokalanowie-Lasku. W tym roku mija 30 lat od jej poświęcenia.
Serdecznie zapraszamy na uroczystości odpustowe do Niepokalanowa-Lasku do Kaplicy Najświętszej Maryi Panny Fatimskiej. To wspaniała okazja, by odwiedzić Niepokalanów-Lasek. W programie przewidziano Różaniec Fatimski o godz. 17.30, a po nim, o godz. 18.00 uroczystą Mszę świętą, której będzie przewodniczył proboszcz Parafii w Niepokalanowie, o. Mariusz Książek.
Więcej informacji o Ośrodku Formacyjnym Rycerstwa Niepokalanej w Niepokalanowie-Lasku i ofercie rekolekcyjnej można znaleźć na stronie: www.lasek.niepokalanow.pl
Paulina Wysocka/Radio Niepokalanów
Fot. za www.lasek.niepokalanow.pl