O zagrożeniach duchowych i nie tylko

 

W programie „O zagrożeniach duchowych i nie tylko” franciszkanin ojciec Remigiusz Trocki, zajmujący się tematami okultyzmu i zagrożeń duchowych i Paulina Wysocka, dziennikarka Radia Niepokalanów, przybliżają rzeczywistość świata duchowego, w którym nie powinniśmy poruszać się nieświadomie i lekkomyślnie.

Będzie więc o niebezpieczeństwach wynikających z okultyzmu i magii, o zranieniach, zniewoleniach, opętaniach i wielu innych zagrożeniach dla duszy, ale przede wszystkim o tym, że Jezus już zwyciężył szatana, a my z Jego krzyża możemy czerpać moc do życia tym zwycięstwem na co dzień.

Co powinien wiedzieć każdy chrześcijanin, aby pewnym krokiem dojść do nieba? Tego dowiecie w czwartkowe wieczory w czasie audycji „O zagrożeniach duchowych i nie tylko…”

Zapraszają: o. Remigiusz Trocki i Paulina Wysocka.

Polecamy! „Do piekła i z powrotem” – książka współautora audycji
– o. Remigiusza Trockiego OFMConv


SPIS AUDYCJI:

01. Zagrożenia duchowe
02. Kompleksy a życie duchowe
03. Opętania i zniewolenia demoniczne
04. Halloween
05. Nawiedzone domy
06. Niebezpieczne znaki
07. Pierścien atlantów
08. Koszmary
09. Prorocze sny
10. Jak rozpoznać zniewolenie?
11. Agresja
12. Choroby demoniczne
13. Nałogi
14. Wróżbiarstwo
15. Astrologia
16. Tarot
17. Karty anielskie
18. Radiestezja
19. Magia
20. Magia cz.2
21. Książki dla dzieci
22. Wywoływanie duchów
23. Co czeka nas po śmierci?
24. Ustawienia rodzinne Hellingera
25. Medycyna okultystyczna
26. Cierpienie… czy ma sens?
27. Bioenergoterapia
28. Homeopatia
29. Zwodnicze wierzenia orientu – buddyzm
30. Zwodnicze wierzenia orientu – joga
31. Zwodnicze wierzenia orientu – sztuki walki
32. Ekumenizm
33. Niebezpieczna „medytacja chrześcijańska”
34. Zniewolenia międzypokoleniowe
35. Pytania Słuchaczy


Audycje archiwalne:

AUDYCJA NR 1 – ZAGROŻENIA DUCHOWE
Data emisji: 2013-10-10
W programie „O zagrożeniach duchowych i nie tylko” franciszkanin ojciec Remigiusz Trocki, zajmujący się tematami okultyzmu i zagrożeń duchowych, przybliży rzeczywistość świata duchowego, w którym nie powinniśmy poruszać się nieświadomie i lekkomyślnie. Będzie więc o niebezpieczeństwach wynikających z okultyzmu i magii, o zranieniach, zniewoleniach, opętaniach i wielu innych zagrożeniach dla duszy, ale przede wszystkim o tym, że Jezus już zwyciężył szatana, a my z Jego krzyża możemy czerpać moc do życia tym zwycięstwem na co dzień.

 

AUDYCJA NR 2 – KOMPLEKSY A ŻYCIE DUCHOWE
Data emisji: 2013-10-17

 Dziś w audycji „O zagrożeniach duchowych i nie tylko…” porozmawiamy o sprawach, które na pierwszy rzut oka z duchowością wcale się nie kojarzą, ale w rzeczywistości wiele mogą w naszym życiu duchowym namieszać. Będziemy mówić o kompleksach. I nie tylko… Co to są kompleksy i skąd się biorą? Czy Pan Bóg stworzył nas z kompleksami? Jak otworzyć się na uzdrawiającą moc Jezusa, który z wszelkich naszych kompleksów i zranień może nas uwolnić?

 

AUDYCJA NR 3 – OPĘTANIA I ZNIEWOLENIA DEMONICZNE
Data emisji: 2013-10-24

Czy w XXI wieku istnieje coś takiego jak opętania, demony, egzorcyzmy? Apostołowie wyrzucali wprawdzie złe duchy, ale czy dziś egzorcyści są w ogóle potrzebni? A może problem zagrożeń duchowych minął razem z epoką średniowiecza? O tym czemu łatwiej zdobyć certyfikat na bycie wróżką niż uwierzyć Panu Bogu i jak odróżnić zniewolenie od choroby psychicznej porozmawiamy dziś w audycji o „Zagrożeniach duchowych i nie tylko…”.

 

AUDYCJA NR 4 – HALLOWEEN
Data emisji: 2013-10-31

Czemu fascynują się nim dorośli i dzieci? Na czym naprawdę polega? Czy to tylko niewinna zabawa? Oswaja ze śmiercią czy straszy? Jak wpływa na psychikę dzieci? W dzisiejszej audycji „O zagrożeniach duchowych i nie tylko…” m.in. o tym jak dobrze spędzić noc Wszystkich Świętych. A także o tym dlaczego bardziej nam do twarzy w przebraniu świętego niż dyni?

 

AUDYCJA NR 5 – NAWIEDZONE DOMY
Data emisji: 2013-11-17

 Samootwierające się okna i drzwi, przemieszczające się przedmioty, dziwne hałasy i głosy, talerze, które same się tłuką, nagłe spadki temperatury, inwazja robaków… czy to możliwe, że nawiedzone domy istnieją? A może to tylko zbyt bujna wyobraźnia ludzi?

Dziś rozmawiamy o wpływie złego ducha na nasze domy i otoczenie. Dlaczego ludzie wierzą w kontakty ze światem nadprzyrodzonym, gdy idą do wróżki, a tak trudno im przyjąć, że zły duch może wpływać na naszą codzienność? Czy każdy może walczyć ze złym duchem, czy jest to wiedza tajemna tylko dla wybranych? O tych sprawach i nie tylko… w audycji „O Zagrożeniach duchowych i nie tylko…”

 

AUDYCJA NR 6 – NIEBEZPIECZNE ZNAKI
Data emisji: 2013-11-14

Słonik z podniesioną trąbą na szczęście? Pierścionek w trójkąty i kwadraty na zdrowie? Figurka buddy, żeby stworzyć lepszy klimat w mieszkaniu? Talizmany, amulety, pierścienie atlantów, drzewka szczęścia… Nie wierzysz w takie rzeczy i nosisz je tylko dla ozdoby? Nie szkodzi… wystarczy, że szatan wierzy.

 

AUDYCJA NR 7 – PIERŚCIEŃ ATLANTÓW
Data emisji: 2013-11-21

Najpierw był kryzys – choroba, trudna sytuacja. Wtedy pojawił się on – pierścień atlantów. Niby przypadkiem. Na szczęście. No i jakby lepiej… ale teraz czujesz dziwny lęk, trudno się z kimkolwiek dogadać, na Mszę Świętą jakby nie po drodze, świat niewygodnie się zacieśnia, mąż denerwuje bardziej niż zwykle, powoli masz wszystkiego dość…

 

AUDYCJA NR 8 – KOSZMARY
Data emisji: 2013-11-28

Każdemu z nas zdarzają się nocne koszmary – dorosłym i dzieciom – po męczącym dniu, niepokojącym filmie lub tak po prostu. Raz na jakiś czas. Ale są też i tacy, których koszmary nawiedzają każdej nocy. Rano budzą się zlani zimnym potem i z poczuciem obecności „czegoś złego”. Na samą myśl o nadchodzącej znowu nocy i porze spania przebiegają ich dreszcze. Niektórzy ze strachu nie sypiają tygodniami.

Skąd się biorą złe sny? Czy może je wywoływać zły duch? Jeśli tak, to po co? Kiedy powinniśmy się zacząć niepokoić? W kolejnej audycji „O zagrożeniach duchowych i nie tylko…” rozmawiamy o tym, jak rozpoznać diaboliczne wpływy na nasze sny.

 

AUDYCJA NR 9 – PROROCZE SNY
Data emisji: 2013-12-05

Istnieją? Sprawdzają się? Da się je wywołać? Można poprzez sen porozumieć się ze zmarłymi? Czy zły duch może maczać palce w proroctwie? Czy demony znają przyszłość? Co na to wszystko Bóg? W audycji „O zagrożeniach duchowych i nie tylko…” po raz kolejny poruszamy temat snów. Tym razem nie będą to koszmary, ale sny prorocze.

 

AUDYCJA NR 10 – JAK ROZPOZNAĆ ZNIEWOLENIE?
Data emisji: 2013-12-12

Dziś m.in. o tym czy diabeł boi się święconej wody?

 

AUDYCJA NR 11 – AGRESJA
Data emisji: 2013-12-19

Zdenerwowanie, złość, kłótnie czy podniesiony głos zdarzają się każdemu. Każdy z nas pewnie nie raz w życiu został wyprowadzony przez coś lub kogoś z równowagi. Normalne… Ale gdy zamiast złości pojawia się wrogość i agresja, a z oczu spogląda czysta nienawiść… do żony, brata, dziecka, rodzica… ciągle normalne? Dziś rozmawiamy o różnych możliwych przyczynach agresji i jej granicach.

 

AUDYCJA NR 12 – CHOROBY DEMONICZNE
Data emisji: 2014-01-02

Przyszywający ból głowy bez żadnej przyczyny, nieustępujący ból brzucha, wymioty, ucisk w klatce piersiowej, kołatanie serca… Te objawy mogą oznaczać wiele chorób. Ale czy może je również wywołać zły duch? Dziś rozmawiamy o chorobach demonicznych, ich powodach, objawach i specyfice.

 

AUDYCJA NR 13 – NAŁOGI
Data emisji: 2014-01-09

Alkohol, narkotyki, hazard, pornografia, seks, masturbacja, internet, telewizja, papierosy… za każdym razem robisz to ostatni raz, ale nie możesz przestać. Obiecujesz sobie, nie chcesz i znowu upadasz. Nie możesz patrzeć na swoją twarz, na swoje ręce… Zaczynasz siebie nienawidzić. Uzależnienia są różne. Dziś rozmawiamy o tym co je łączy, jak naprawdę wpływają na człowieka, jak wykorzystuje je zły duch, dlaczego detoksy nie przynoszą wolności i kto może Cię całkowicie uwolnić.

 

AUDYCJA NR 14 – WRÓŻBIARSTWO
Data emisji: 2014-01-16

Czy będę szczęśliwy? Czy znajdę męża? Czy mogę ufać koleżance? Kiedy wyzdrowieję? Jakie numery padną w grze liczbowej? Co czeka mnie w przyszłości… ? Pragnienie poznania przyszłości lub chęć odkrycia nieznanej teraźniejszości od wieków popychały ludzi do wiary w różnego rodzaju wróżby. Do dziś wróżki, jasnowidze, różdżkarze czy astrologowie mają pełne ręce roboty.

Co łączy tarota z horoskopem, kulę z wahadełkiem, znaki zodiaku z fusami po herbacie? Jakie niebezpieczeństwo kryje się we wróżbiarstwie? Gdzie jest odpowiedź na wszystkie nasze pytania?

 

AUDYCJA NR 15 – ASTROLOGIA
Data emisji: 2014-01-23

Skąd się wzięła astrologia? Co jest zapisane w gwiazdach? Jak się robi horoskop? Co mają znaki zodiaku do naszego charakteru? Co gwiazdy wiedzą o przyszłości?

 

AUDYCJA NR 16 – TAROT
Data emisji: 2014-01-30

Co mówią karty tarota? Czy znają przyszłość? Co da się z nich wyczytać? Czy warto w nie zaglądać? Chciałbyś spróbować? Zanim to zrobisz, poznaj całą prawdę o tarocie.

 

AUDYCJA NR 17 – KARTY ANIELSKIE
Data emisji: 2014-02-06

Czy wszystko co wydaje się dobre, rzeczywiście takie jest? Czy za aniołem może schować się ktoś inny? Czy można zagrać w karty z aniołami? Co na to Twój Anioł Stróż? Czy da się go zmusić, żeby odpowiedział na pytanie? Jak rozmawiać z aniołami? Gdzie szukać „dobrych rad”?

 

AUDYCJA NR 18 – RADIESTEZJA
Data emisji: 2014-02-13

W jakiej roli zatrudniano różdżkarzy w czasie wojen? Skąd wahadełko zna odpowiedzi na pytania? Gdzie dobrze zbudować studnię? Co mówią naukowcy o żyłach wodnych? Do czego służą odpromienniki?

 

AUDYCJA NR 19 – MAGIA
Data emisji: 2014-02-20

Zaklęcia, uroki, czary, czarownice, magiczne księgi… bajka czy rzeczywistość? Czy magia działa? Czym się różni biała magia od czarnej magii?

 

AUDYCJA NR 20 – MAGIA cz.2
Data emisji: 2014-02-27

 Czy da się magicznym zaklęciem rozkochać w sobie wybranka i co może z tego wyniknąć? Jak ustrzec się przed urokiem? Czy czary mogą prowadzić do śmierci? Co mają rude włosy do niemowląt? Przed czym chroni czerwona kokardka? Tydzień temu rozmawialiśmy m.in. o tym co to jest magia, czy działa i czym różni się magia czarna od magii białej. W tym tygodniu przyjrzymy się gusłom i zaklęciom, zajrzymy w złe oko i obalimy kilka zabobonów.

 

AUDYCJA NR 21 – KSIĄŻKI DLA DZIECI
Data emisji: 2014-03-06

Magia w książkach dla dzieci istniała niemal od zawsze. Gdzie jednak kończy się fikcja, a zaczyna prawda? Gdzie kończy się piękna baśń, a zaczyna niebezpieczeństwo? Czy Harry Potter to dobry idol dla dziecka?

Dziś zastanowimy się, dlaczego Kościół narzeka na książki o Harrym Potterze i poszukamy recepty na odróżnienie dobrych książek z magicznymi wątkami od tych niebezpiecznych. Ale zaczniemy od innego magicznego tematu – MAGII LUDOWEJ.

 

AUDYCJA NR 22 – WYWOŁYWANIE DUCHÓW
Data emisji: 2014-03-13

Czy zdarzyło Ci się brać udział w zabawie w wywoływanie duchów? Czy myślałeś kiedyś o tym, żeby skontaktować się z drugą stroną, by dowiedzieć się co słychać u bliskich, którzy już odeszli? Jak to jest, że niektórzy mają zdolności pozwalające na kontakt ze zmarłymi? Z kim naprawdę rozmawiają. Dziś porozmawiamy o SPIRYTYZMIE, czyli o kontaktach ze zmarłymi.

 

AUDYCJA NR 23 – CO CZEKA NAS PO ŚMIERCI?
Data emisji: 2014-03-20

Postanowione ludziom raz umrzeć, a potem sąd (Hbr 9,27)

Jedną z motywacji popychającą ludzi do spirytyzmu, jest chęć uchylenia tajemnicy życia po śmierci. Co właściwie jest po tej drugiej stronie? Niebo i piekło? Czyściec? Wieczność? Nicość? Odkupienie czy reinkarnacja? Szczęście czy cierpienie? Dziś przyjrzymy się nauce Kościoła dotyczącej przyszłego życia. Przypomnimy słowa Jezusa i znane objawienia, obalimy kilka mitów i spojrzymy z nadzieją w przyszłość. Czy powinniśmy bać się śmierci?

 

AUDYCJA NR 24 – USTAWIENIA RODZINNE HELLINGERA
Data emisji: 2014-03-27

Mimo iż Bert Hellinger nie ma żadnego wykształcenia medycznego, psychiatrycznego czy psychologicznego, jego metoda zdobyła popularność na całym świecie. Zgodnie z zasadą, że każda niesprawiedliwość uczyniona nawet w najdalszym pokoleniu musi być kiedyś wyrównana, poszukiwane są przyczyny nieszczęścia żyjących osób. Tysiące ludzi, za grube pieniądze, poddają się dziwnym ustawieniom, przywołują duchy zmarłych, aby wynagrodzić im dawne niesprawiedliwości. Czy to jeszcze ciągle terapia?

 

AUDYCJA NR 25 – MEDYCYNA OKULTYSTYCZNA
Data emisji: 2014-04-03

Bioenergoterapia, akupunktura, homeopatia, szaman? Jak wiele jesteś w stanie zrobić, żeby być zdrowym? Czy gotów byłbyś sprzedać duszę? A może nawet nie wiesz, że w ten sposób ją tracisz? Dziś porozmawiamy o różnych przejawach medycyny okultystycznej. Postaramy się też znaleźć odpowiedź na pytanie – kto lub co może dać nam zdrowie.

 

AUDYCJA NR 26 – CIERPIENIE… czy ma sens?
Data emisji: 2014-04-10

Cierpienie, choroby, nieszczęścia, śmierć… skąd wzięły się na świecie? Kto zawinił? Dlaczego Bóg na nie pozwala? Czy mamy prawo szukać zdrowia wszędzie? Czy choroba i cierpienie mają sens? Czy Bóg może chcieć mojego cierpienia? Audycja poświęcona jest tematowi cierpienia. Spróbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie o jego sens.

 

AUDYCJA NR 27 – BIOENERGOTERAPIA
Data emisji: 2014-04-24

Jedną z odmian medycyny okultystycznej jest BIOENERGOTERAPIA. Zgodnie z jej założeniami, pozytywne energie znajdujące się gdzieś w kosmosie mają pomóc nam uleczyć nasze choroby, wyciszyć się czy oczyścić myśli. Czy jednak istnieje coś takiego jak pozytywna energia? Kto ukrywa się za tą energią? Czemu właściwie Kościół „czepia się” bioenergoterapeutów? I czemu w niektórych kościołach można ich jednak spotkać?

 

AUDYCJA NR 28 – HOMEOPATIA
Data emisji: 2014-05-01

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak działa homeopatia? I czy w ogóle działa? Czy to tylko nieuchwytna ilość rozcieńczonej substancji? Dlaczego jedni lekarze ją przepisują, a inni jej stosowanie uważają za sprzeczne z etyką lekarską? Skąd tak wielkie powodzenie homeopatii? Czy to lekarstwo, zagrożenie, a może tylko placebo? Dlaczego Kościół Katolicki sprzeciwia się jej stosowaniu?

 

AUDYCJA NR 29 – ZWODNICZE WIERZENIA ORIENTU – BUDDYZM
Data emisji: 2014-05-08

Buddyzm, hinduizm, reinkarnacja… Czy dla duszy istnieje większe zagrożenie niż opętanie? Kto pracuje nad tym, żeby rozbić Kościół Chrystusa? Czy wszystkie religie są równie dobrymi drogami do Boga? Czy da się pogodzić reinkarnację z chrześcijaństwem? Co kryją w sobie wschodnie religie? Czym jest religia uniwersalna?
Dziś podejmiemy temat zagrożeń płynących z religii wschodnich. Pomoże nam w tym gość specjalny – s. Michaela Pawlik, dominikanka, misjonarka, religioznawca, specjalistka z zakresu zagrożeń duchowych.

 

AUDYCJA NR 30 – ZWODNICZE WIERZENIA ORIENTU – JOGA
Data emisji: 2014-05-15

 Czy można uprawiać jogę bez żadnych konsekwencji dla życia duchowego? Czym są czakramy? Na czym polega medytacja transcendentalna? Jak działają metody doskonalenia umysłu? Czego nie dowiecie się na żadnym kursie jogi czy doskonalenia umysłu?

Dziś odkryjemy tajemnice jogi, medytacji transcendentalnej i technik doskonalenia umysłu. Pomoże nam w tym nasz gość specjalny – s. Michaela Pawlik, dominikanka, znawca religii wschodu.

 

AUDYCJA NR 31 – ZWODNICZE WIERZENIA ORIENTU – SZTUKI WALKI
Data emisji: 2014-05-22

Karate, aikido, judo, taekwondo… Czy sztuki walki to tylko modna odmiana dyscypliny sportowej? Czy mają jakiś wpływ na naszego ducha? Komu kłaniają się zawodnicy? Co się dzieje za zamkniętymi drzwiami sali treningowej?
Dziś odkryjemy tajemnice związane ze sztukami walk. Pomoże nam w tym nasz gość specjalny – s. Michaela Pawlik, dominikanka, specjalizująca się w zagrożeniach płynących z wierzeń orientu.

 

AUDYCJA NR 32 – EKUMENIZM
Data emisji: 2014-05-29

„Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu. Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony” Mk 16, 15-16
Czym naprawdę jest ekumenizm? Jak pogodzić go z nakazem Jezusa, by głosić Ewangelię na całym świecie? Co ma wspólnego chrześcijaństwo z religiami wschodu, a co je różni? Czym się różni ekumenizm od dialogu międzyreligijnego? O czym mówi dokument „Dominus Jesus”?
Dziś odkryjemy tajemnice związane z relacją katolików do innych religii. Pomoże nam w tym nasz gość specjalny – s. Michaela Pawlik, dominikanka, specjalizująca się w zagrożeniach płynących z wierzeń orientu.

 

AUDYCJA NR 33 – NIEBEZPIECZNA „MEDYTACJA CHRZEŚCIJAŃSKA”
Data emisji: 2014-06-05

Wygodna pozycja, prosty kręgosłup, rytmiczny oddech, buddyjski gong i powtarzana nieustannie mantra „Jezus, Jezus, Jezus…”, by oczyścić umysł. Wśród niektórych katolickich wspólnot, w tym również zakonnych, pojawiła się jakiś czas temu propozycja Medytacji Chrześcijańskiej, propagowana przez Światową Wspólnotę Medytacji Chrześcijańskiej. Czym naprawdę jest owa medytacja? Na czym polega Modlitwa Jezusowa? Czym na pewno nie jest prawdziwa medytacja chrześcijańska?
Dziś podejmiemy temat wkradającej się do Kościoła katolickiego i niezwykle niebezpiecznej pogańskiej „medytacji chrześcijańskiej”.

 

AUDYCJA NR 34 – ZNIEWOLENIA MIĘDZYPOKOLENIOWE
Data emisji: 2014-06-12

Czy oprócz genów nasze życie obciąża coś jeszcze? Czy nasze trudności w życiu duchowym lub łatwość grzeszenia w jakiejś dziedzinie mogą mieć związek z grzechami naszych przodków? Czy zło jest dziedziczne? Czy grzechy naszych rodziców determinują nasze życie?
Dziś zmierzymy się z tematem zniewoleń międzypokoleniowych. Przyjrzymy się również wspólnotom (Odnowa, Mamre), które posługują modlitwą w tym zakresie.

 

AUDYCJA NR 35 – PYTANIA SŁUCHACZY 
Data emisji: 2014-06-26

Przez cały rok, w którym na antenie Radia Niepokalanów emitowana była audycja „O zagrożeniach duchowych i nie tylko…”, nasi Słuchacze wyrażali żywe zainteresowanie poruszanymi w niej tematami. Owocem były liczne pytania, które otrzymywaliśmy na facebooku, mailem czy pocztą tradycyjną. Na niektóre staraliśmy się odpowiadać w audycjach tematycznych. W ostatniej audycji odpowiadamy na pozostałe wątpliwości naszych Słuchaczy.