O. Grzegorz Bartosik: Niech ta śmierć nie będzie bezowocna, ale będzie przebudzeniem naszych sumień

W piątek, 19 listopada sprawowana była Msza Świeta pogrzebowa o. Maksymiliana Adama Świerżewskiego. 35 – letniego franciszkanina, posługującego niegdyś w Niepokalanowie. Radio Niepokalanów, dzięki uprzejmości Katolickiego Radia Podlasie, transmitowało tę Eucharystię. Przewodniczył jej ordynariusz siedlecki, ks. bp Kazimierz GURDA. Homilię wygłosił Prowincjał Warszawskich Franciszkanów, o. profesor Grzegorz Maria BARTOSIK, który podczas kazania dziękował ojcu Maksymilianowi „za świadectwo życia i dobro, jakie zostawił w ludzkich sercach”.

„Może ta śmierć jest znakiem dla nas wszystkich i dla Polski”? – pytał o. prowincjał. „Wciąż nie znamy motywów, jakimi kierowali się sprawcy napaści: czy o. Maksymilian zginął jako przypadkowy przechodzień, czy dlatego, że był kapłanem. Ale winniśmy uderzyć w dzwon na trwogę, tak wiele w naszej ojczyźnie napadów i rozbojów, kłótni i nienawiści. To skutek odejścia od Pana Boga i podeptania przykazań, owoc jawnej walki z Kościołem. Obudźmy się, bo jeśli nie powrócimy do zachowywania dekalogu, to nasza ojczyzna prędzej, czy później ulegnie zagładzie. Niech ta śmierć nie będzie bezowocna, ale będzie przebudzeniem naszych sumień. Nie pozwalajmy na zło w życiu indywidualnym, rodzinnym i społecznym. Nazywajmy je po imieniu i odrzucajmy. Powróćmy do Ewangelii i trzymajmy się tej księgi życia” – powiedział podczas kazania o. Grzegorz M. Bartosik.

Po Mszy Świętej trumna z ciałem Zmarłego została przewieziona do kościoła parafialnego w Szumowie w diecezji łomżyńskiej.

Dziś, 20 listopada o godz. 11:00 w rodzinnej parafii zmarłego zostanie odprawiona Msza święta pogrzebowa pod przewodnictwem ordynariusza łomżyńskiego, ks. bpa Janusza Stepnowskiego. Eucharystia będzie transmitowana przez Radio Niepokalanów i przez telewizję internetową Niepokalanów TV. Bezpośrednio po Mszy Świętej odbędą się obrzędy ostatniego pożegnania i przejście na miejscowy cmentarz parafialny, gdzie zostanie złożone ciało Zmarłego.

O. Maksymilian Adam Świerżewski, franciszkanin, posługujący w przeszłości w Niepokalanowie zmarł 12 listopada. Przyczyną śmierci było prawdopodobnie pobicie, do którego doszło 11 listopada. Tego dnia zakonnik, posługujący w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Siedlach udał się na spacer do siedleckiego parku „Aleksandria”. Ok. 20.00 jeden z przechodniów zainteresował się leżącym człowiekiem. 35 – letni franciszkanin, z ciężkimi obrażeniami głowy, trafił do szpitala. Zmarł kilka godzin później, 12 listopada o 3.00 nad ranem.

Fot. za: https://twitter.com/podlasie24