O. Arkadiusz Bąk OFMConv – laureatem „Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego”

O. Arkadiusz Bąk OFMConv – franciszkanin konwentualny pracujący od ponad 10 lat w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach koło Oświęcimia, asystent Rycerstwa Niepokalanej w diecezji bielsko-żywieckiej – został laureatem „Nagrody św. Maksymiliana Marii Kolbego”. Po raz siódmy kopię figurki „Matki Bożej zza drutów” z harmęskiego kościoła, będącą nagrodą za działalność ewangelizacyjną i apostolską, wręczył 8 stycznia 2023 r. w Oświęcimiu bp Roman Pindel.

Przypomnijmy o. Arkadiusz wspólnie z Rycerzami Niepokalanej jest autorem AUDYCJI RYCERSTWA NIEPOKALANEJ, emitowanej w Radiu Niepokalanów w każdą sobotę po 20.30!

Wśród nominowanych do tegorocznej edycji nagrody znalazły się osoby świeckie – samorządowiec, katechetka i działacz kultury – oraz wspólnota ewangelizacyjna. Nazwisko tegorocznego laureata nagrody ogłosił dyrektor wydziału duszpasterstwa ogólnego kurii bielsko-żywieckiej ks. Piotr Hoffmann, który jest jednocześnie członkiem i przewodniczącym Kapituły wyłaniającej laureatów.

O. Bąk od 2017 r. jest asystentem Rycerstwa Niepokalanej (MI) diecezji bielsko-żywieckiej i od 2 lat krakowskiej prowincji franciszkanów, a od 2021 r. wiceprezesem w zarządzie międzynarodowym MI w Rzymie. Opiekuje się „Wojownikami Maryi” w Harmężach, jest duchowym opiekunem parafialnego oddziału Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, prezesem Fundacji „Brat Słońce”.

Co miesiąc organizuje na terenie diecezji spotkania dla członków Rycerstwa, jest autorem codziennych audycji modlitewnych nadawanych w „Radiu Max” od 2 lat. Współpracuje z innymi katolickimi stacjami radiowymi nagrywając dla nich specjalne programy. Odwiedza i głosi słowo Boże na terenie niemal całej Polski południowej. W październiku 2022 r. zorganizował pielgrzymkę do Rzymu na uroczystości 80. rocznicy kanonizacji św. Maksymiliana Marii Kolbego z udziałem przedstawicieli MI z całego świata.

„O Arkadiusz jest człowiekiem Maryi, darem Pana Boga dla nas. Jesteśmy wdzięczni za jego obecność wśród nas” – uzasadniła wniosek o przyznanej zakonnikowi Nagrody św. Maksymiliana prezes Rycerstwa Niepokalanej Urszula Kraus.

(…)

„Nagroda św. Maksymiliana Marii Kolbego” przyznawana jest za działalność ewangelizacyjną i apostolską na terenie diecezji bielsko-żywieckiej. Wyróżnienie to kopia figurki „Matki Bożej zza drutów” z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach. Laureatem Nagrody może być osoba duchowna, świecka, członek instytutu życia konsekrowanego albo stowarzyszenia życia apostolskiego oraz organizacja, wspólnota lub stowarzyszenie, które prowadzą działalność ewangelizacyjną i apostolską.

Figurka była dowodem wdzięczności dla ks. Władysława Grohsa, który niósł pomoc materialną osadzonym w obozie. Bolesław Kupiec wyrzeźbił ją z lipowego klocka. Wydrążył otwór i ukrył w środku gryps. Z jednej strony kartki umieszczono słowa: „Tę karteczkę powierzam w opiekę Matce Boskiej i niech nas nadal ma w swojej opiece”. „Prosimy o pomoc dla naszych rodziców, którzy pozostali bez opieki, gdyż sześciu synów jest zamkniętych od 17 I 1940 r. Tę figurkę wykonał jeden z tych synów. Adres: Kupcowie, Poronin k. Zakopanego, ul. Kasprowicza 7” – napisał na drugiej stronie Bolesław Kupiec, który po wyjściu z Auschwitz ponownie trafił w ręce gestapo. Zmarł zakatowany w śledztwie 4 marca 1942 roku. Karol Kupiec został rozstrzelany w Auschwitz 10 lipca 1942 roku. Józef Kupiec zginął na morzu koło Lubeki w katastrofie zbombardowanego statku „Cap Arcona” 5 maja 1945 roku. Przeżyli trzej bracia Władysław, Jan i Antoni.

Ks. Grohs, który odczytał umieszczony w figurce gryps dopiero w 1971 roku, w testamencie prosił, aby po jego śmierci przekazać figurkę „Matki Bożej zza drutów” do Niepokalanowa. Klasztor niepokalanowski z kolei przekazał figurkę do Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, gdyż uznał, że miejsce to jest dla „Matki Bożej zza drutów” najbardziej odpowiednie.

Twarz blisko dwudziestocentymetrowej figurki Matki Boskiej jest skupiona i smutna. Jej płaszcz z kapturem na plecach przypomina opończę, przepasana jest góralską krajką, a wieńcząca głowę gwiaździsta korona również zawiera motywy góralskie. Z dłoni Matki Boskiej spływają promienne łaski, wkomponowane w fałdy płaszcza.

rk / Oświęcim
KAI

via www.zyciezakonne.pl