NOWOŚĆ: Moje lata z Janem Pawłem II

Dziś, w 19. rocznicę śmierci świętego Jana Pawła II, ze wzruszeniem prezentujemy Państwu polskie wydanie światowego bestsellera pt. „Moje lata z Janem Pawłem II. Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984–2006” Joaquína Navarro-Vallsa. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa JEDNOŚĆ.

W jaki sposób papież przygotowywał się do pielgrzymek, z kim ustalał treść swoich wielkich wystąpień czy spotkań z najważniejszymi osobami tego świata? Jak się modlił? Jak traktował swoich współpracowników? Czy spotykał się już wtedy z hejtem? Czy miał czas na prawdziwe wakacje? Co jadł najchętniej i czy do posiłków pił wino, a po kolacji lubił zawsze pożartować? Odpowiedzi na te i wiele innych ciekawych pytań, znajdą państwo w tej książce mnóstwo.

To nie tylko pełen zaskakujących ciekawostek, zapisywany „na żywo” swoisty reportaż z papieskiej codzienności, ale także wzruszająca opowieść o wielkiej osobowości, jaką był papież, a także o prawdziwej przyjaźni łączącej go z rzecznikiem prasowym Watykanu, który przez ponad dwie dekady z bliska oglądał świętego. Szczególnie poruszające są liczne opisy wspólnie spędzanego czasu letnich wyjazdów, ilustrowane zdjęciami wykonanymi przez samego autora, które w niniejszej publikacji po raz pierwszy ujrzały światło dzienne.

Niezwykle osobista opowieść potwierdzająca wielkość i świętość papieża Polaka. W publikacji przedstawiamy zapiski, które Joaquín Navarro-Valls skrupulatnie gromadził podczas pełnienia funkcji rzecznika prasowego Watykanu (Jana Pawła II i Benedykta XVI). Książka prezentuje liczne „smaczki”, przytacza zachowania, gesty i słowa papieża, także w sytuacjach nieoficjalnych. Umożliwia nam też spojrzenie za kulisy codziennej pracy Stolicy Apostolskiej. Ujawnia, w jaki sposób rozstrzygano wielkie dylematy – jak podejmowano decyzje w sprawach natury politycznej i społecznej, z którymi mierzyła się w danym momencie dziejów ludzkość, a których za pontyfikatu Jana Pawła II nie brakowało. Joaquín Navarro-Valls był często jednym z bohaterów takich wydarzeń, występując w roli członka oficjalnych delegacji watykańskich, tak było na przykład podczas wizyty w Moskwie w 1988 roku (którą papieski rzecznik, będący przecież także dziennikarzem, zwięźle w swoich zapiskach zrelacjonował).

Książka przykuwa uwagę czytelnika od pierwszej do ostatniej strony. Ukazuje niezwykły paradoks: oto papież, z którym liczyli się światowi przywódcy, nie ma innych narzędzi oddziaływania niż modlitwa oraz gotowość do spotkania i rozmowy. Doktor Navarro-Valls starał się wspierać w tym ojca świętego, chociaż przyznawał jednocześnie, że Jan Paweł II nie potrzebował takiej pomocy, ponieważ sam znakomicie potrafił się komunikować, zyskując zaciekawienie, przychylność, serdeczność, a niekiedy wręcz entuzjazm i uwielbienie.

Autor przywołuje wiele szczegółów z codziennego życia Jana Pawła II, opisuje jego reakcje, cytuje wypowiadane słowa: papieża, jego rozmówców, a także własne. Mamy tu do czynienia z relacją z wnętrza domu rodzinnego ojca świętego, który tworzyli jego najbliżsi współpracownicy. Trudno oprzeć się wrażeniu, że watykański rzecznik z czasem zaczął traktować swojego pracodawcę jak najbliższą mu osobę. Szczególnie poruszające są liczne opisy wspólnie spędzanego czasu letnich wyjazdów, ilustrowane zdjęciami wykonanymi przez samego autora, które w niniejszej publikacji po raz pierwszy ujrzały światło dzienne.

Więcej…Tytuł: Moje lata z Janem Pawłem II. Prywatne zapiski rzecznika prasowego Watykanu 1984–2006
Autor: Joaquín Navarro-Valls
Tłumaczenie: Bronisław Krzysztof E. Jakubowski
Wydawnictwo: Wydawnictwo JEDNOŚĆ
Stron: 640
Oprawa: twarda
Format: 150 x 230 mm