Nowe życie w szpitalu w Piotrkowie

Mały Leon Goska jest pierwszym dzieckiem urodzonym na porodówce w Piotrkowie Trybunalskim już pod szyldem Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika. Chłopiec urodził się w środę, 1 lutego, czyli w dniu, w którym świadczenia na oddziałach położniczo-ginekologicznym, pediatrycznym i właśnie na porodówce, od Powiatowego Centrum Matki i Dziecka przejął szpital wojewódzki.

Na budynku oraz w środku szpitala przy ul. Roosevelta od 1 lutego wiszą tablice SSW im. Mikołaja Kopernika. To właśnie ta placówka, której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Łódzkiego, opiekuje się teraz kobietami i dziećmi z Piotrkowa i powiatu piotrkowskiego. Przejęcie, jak potwierdzają pracownicy szpitala, odbyło się bardzo płynnie i wręcz niezauważalnie dla pacjentów.

– Jesteśmy cały czas w ruchu, nic się nie zmieniło, ciągłość świadczeń zdrowotnych jest zachowana, a jako położna jestem szczęśliwa, że pacjentki mają gdzie rodzić i jesteśmy o to spokojni – podkreśla Urszula Kopańska, pielęgniarka oddziałowa na oddziale noworodkowym.

Najlepszym tego potwierdzeniem są narodziny małego Leonka, który przyszedł na świat o godz. 10.40. – Termin był na 28 stycznia, ale syn specjalnie poczekał – żartował Jakub Goska, szczęśliwy tata. Jak przyznał, razem z żoną, ze względu na plany likwidacji szpitala przez władze powiatu, denerwowali się, że będą musieli szukać porodówki poza miastem. – Obawialiśmy się, ale lekarz prowadzący powiedział, żeby się tym nie przejmować, że nie będzie problemu – mówi Jakub Goska dodając, że bardzo ważne jest, aby szpital z oddziałem położniczym i dziecięcym był w tak dużym mieście, jak Piotrków. – Zawsze jest bliżej niż do Łodzi, Opoczna czy Bełchatowa i w nagłych przypadkach pomoc jest na miejscu.

Przejęcie świadczeń przez samorząd województwa było tematem konferencji prasowej, którą w środę przed budynkiem szpitala, zorganizował Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.

– Zapowiadaliśmy, że samorząd województwa udzieli wsparcia i pomocy mieszkańcom, pacjentkom i pacjentom szpitala powiatowego, który został zlikwidowany w wyniku decyzji władz samorządowych powiatu piotrkowskiego, nawet jeśli było to nazywane ograniczeniem. Podjęliśmy się tego zadania w poczuciu odpowiedzialności za los pacjentów, za bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców naszego regionu – mówił wicemarszałek Zbigniew Ziemba. Za przeprowadzenie całej „operacji” podziękował szczególnie dyrekcji i personelowi SSW. – Samorząd województwa wyznaczył kierunek, ale to kadra SSW realizowała działania, które doprowadziły nas do celu. Pielęgniarki i położne w tym wyjątkowym czasie zachowały się w sposób odpowiedzialny, bardziej niż władze powiatu.

Wyrazy uznania i wdzięczności wobec personelu przekazał też poseł Antoni Macierewicz, który także uczestniczył w briefingu.

– To ich determinacja i działania zdecydowały, że opieka nad matkami i dziećmi będzie dalej realizowana – podkreślił marszałek senior, decyzję władz powiatu o likwidacji świadczeń nazywając szokującą i sprzeczną z konstytucją. – Prawo i Sprawiedliwość nigdy nie zgodzi się na zagrożenie bezpieczeństwa zdrowia matek i dzieci. Decyzja samorządu województwa o przejęciu świadczeń gwarantuje pomoc i opiekę lekarską nad mieszkańcami miasta i powiatu piotrkowskiego.

Jak mówiła Edyta Wieczorek-Wieczorkiewicz, kadra SSW w budynku przy ul. Roosevelta liczy ok. 150 osób i większości to byli pracownicy PCMD. – Personel medyczny, który pracował w szpitalu powiatowym, zgodnie z oczekiwaniami, poza nielicznymi osobami, które odeszły w związku z emeryturą, został przejęty przez SSW, ale zatrudniliśmy też dodatkowych lekarzy i pielęgniarki – mówi dyrektor Wieczorek-Wieczorkiewicz. – To było trudne zadanie, które szpital zdał na pięć plus. Nie mieliśmy dużo czasu, okoliczności były wymagające, ale udało się zrealizować to przejęcie dla dobra mieszkańców.

Fot. Karolina Wojna

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego