Nowa seria „Głosu Karmelu” poświęcona uczuciom

Ukazał się pierwszy numer nowej serii „Głosu Karmelu”, która ma być poświęcona uczuciom, mistyce i modlitwie. Najnowszy numer dotyka tematu MIŁOŚCI.

Kiedy bliska osoba płacze, ciężko się robi na sercu nawet najmniejszemu szkrabowi. Ta organiczna pompa krwi stała się symbolem uczuć i zamieszkała w kulturze ludzkiej na całe tysiąclecia. Dzisiaj wiemy, że serce naprawdę reaguje na nasze przeżycia: bije szybciej z powodu radości i lęku, zwalnia pod wpływem smutku i zmęczenia. Wszystkie stany wewnętrzne oddziałują na pracę serca, lecz to miłość zdominowała ten symbol w kulturze. Na myśl o kochanej osobie serce przyśpiesza, w obecności kochanej osoby uspokaja się i wyrównuje tempo. Kiedy ukochana osoba odchodzi lub umiera, osamotniony człowiek ma poczucie wyrwanego serca, braku życia, braku krążenia. Miłość w najstarszej literaturze jedna ludzi i jest zarazem przyczyną wojen, jest motorem napędowym do walki i przemiany, a niekiedy bólem, z którym bohater musi wędrować do końca swojego życia. Również w Biblii z powodu miłości schodzą się zakochani, wybaczają sobie bracia, łączą się rodziny i plemienia. W imię tej samej miłości niekiedy drogi ludzkie się rozchodzą, trzeba opuścić dom swoich bliskich, wyruszyć w drogę lub gotować się do walki. Miłość jest zasadniczym aktem człowieka, więc nikogo nie dziwi, że sam Bóg jest miłością.

Nowy rok w „Głosie Karmelu” rozpoczynamy od tego przywileju człowieka, który wyraża się na co dzień przez proste „kocham”. Miłość do Boga i do człowieka to jeden kanał dobroci, przez który każdy dojrzewa i przygotowuje się na spotkanie z Miłością, która nie zgaśnie i nie zawiedzie. W kulturze masowej nie brakuje naiwnych obrazów tego przywileju, dlatego w pierwszym numerze specjaliści z różnych dziedzin opowiadają o kochaniu z różnych punktów widzenia. Wyrazem miłości jest czas poświęcony osobie kochanej, dlatego drugi stały dział tekstów w tym roku obejmuje zagadnienie modlitwy. W trzeciej części mamy zbiór tekstów dotyczących bogatej mistycznej tradycji Karmelu, rozumianej jako sposób spotkania między osobami, które kochają. Na koniec w Kalejdoskopie znajdziecie relację z ważnych wydarzeń w życiu środowisk karmelitańskich w Polsce i na świecie, świadectwa, komunikaty i wspomnienia. Ufam, że w tym roku każdy z was znajdzie coś dla siebie: począwszy od sfery uczuć, przez modlitwę i mistykę, aż po prostą codzienność i wspólnotę z wszystkimi pasjonatami duchowości karmelitańskiej.

Damian Sochacki OCD
Redaktor naczelny 
Głos Karmelu