Niepokalanów: Zapraszamy na obchody XIII rocznicy tragicznej śmierci ŚP. Filipa Adwenta – 16 czerwca

W sobotę 16 czerwca 2018 roku w Niepokalanowie odbędą się ogólnopolskie obchody XIII ROCZNICY TRAGICZNEJ ŚMIERCI dra FILIPA ADWENTA, Jego rodziców Jeanne i Stanisława oraz córki Marii. W obchodach uczestniczyć będą wdowa Alicja Adwent, córka Helena i syn Aleksy.

PROGRAM UROCZYSTOŚCI:

  • 11:00 Bazylika w Niepokalanowie 
    Msza Święta (TRANSMITOWANA PRZEZ RADIO NIEPOKALANÓW) w intencji śp. dra Filipa Adwenta, Jego rodziców Jeanne i Stanisława oraz córki Marii; główny celebrans: J.E. Ksiądz Biskup dr Antoni Pacyfik Dydycz OFMTCap. Oprawę muzyczną zapewnią artyści scen polskich: Antonina Kierus (alt), Ryszard Bacciarelli (aktor), Ryszard Morka (bas), Tomasz Czapliński (baryton), Paweł Ambroziak (organy).
  • 12:15 Sala św. Bonawentury
    Wspomnienia o śp. dr. Filipie Adwencie: ks. prał. Józef Roman Maj – „Prawdziwa Polska jest w sercach Polaków”, prof. dr hab. Wiesław Nowakowski – „Wspomnienie o Filipie Adwencie w 100-lecie Odzyskania Niepodległości przez Polskę”, inż. Marek Idziak – „Filip Adwent a patriotyzm”. Eliza Banasik i Jakub Mędrzycki – koncert patriotyczny. Poczęstunek dla Gości.

Dr Filip Adwent urodził się w Strasburgu, w rodzinie o polskich korzeniach. We Francji ukończył medycynę. Był świetnym lekarzem, znakomicie zarabiał, kariera stała przed nim otworem. Ale chciał czegoś więcej. Czuł się Polakiem. Tęsknił za Polską. W czasach niewoli komunistycznej organizował pomoc medyczną dla polskich szpitali. W 1996 roku zostawił bogatą Francję, a w niej swoją bezpieczną przyszłość i wrócił do Polski. Od razu włączył się w życie społeczne. W 2004 roku został posłem do Parlamentu Europejskiego.

Stawał w obronie rodziny. Z odwagą bronił życia – od poczęcia do naturalnej śmierci. Otwarcie mówił o zagrożeniach, z którymi zmagamy się dziś. Szczególnie przestrzegał przed wyprzedażą polskiej ziemi. Alarmował: tyle polskiej własności, ile polskiej ziemi. Wygłaszał przemówienia w kraju i za granicą. Dobro i zło nazywał po imieniu. Grożono Jemu i Jego rodzinie. Zmarł 26 czerwca 2005 r. w niewyjaśnionym do dziś wypadku samochodowym pod Grójcem, kiedy nadjeżdżający z przeciwka tir nagle zmienił pas ruchu i zmiażdżył samochód z Filipem Adwentem, Jego rodzicami i córką. Wszyscy zginęli. W tej sprawie jest wiele niejasności.