Niepokalanów: Ogólnopolska Konferencja Mariologiczna

Centrum Studiów Mariologicznych „Kolbianum” w Niepokalanowie zaprasza w dniach 13-14 października 2017 r. na Konferencje ogólnopolską zatytułowaną „Rycerstwo Niepokalanej odpowiedzią na znaki czasu”.

100. rocznica powstania Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” jest wspaniałą okazją aby przypomnieć jego historie i misje jaka ma ono do spełnienia i temu też będzie służyło to dwudniowe spotkanie w Niepokalanowie.

Na rozpoczęcie Konferencji 13 października zostanie odprawiona Msza św. w Bazylice o godz. 900. Liturgii przewodniczył będzie Jego Magnificencja ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW, a homilie wygłosi prowincjał o. Wiesław Pyzio OFMConv z Warszawy.

Następnie przewidziana jest przerwa na kawę, aby o godz. 10.30 śpiewem Gaude Mater inaugurować nowy rok akademicki w „Kolbianum”.

Ważnym wydarzeniem pierwszego dnia Konferencji będzie wręczenie dyplomów absolwentom i Immatrykulacja nowych studentów Instytutu „Kolbianum” w Niepokalanowie. Warto dodać, że jest to już ósmy rok, jak istnieje ta uczelnia przy naszym niepokalanowskim klasztorze. W między czasie Instytut ukończyło 58 absolwentów. Z czego 10 uzyskało tytuł doktora z teologii ze specjalnością z mariologii, a kolejne czekają na rozprawę doktorską. Wśród absolwentów są też i tacy, którzy ukończyli ją jako studia podyplomowe a inni zdobywając tytuł licencjata teologii.

W tym roku akademickim studia kontynuuje 63 studentów w tym 26 nowych osób – zarówno duchownych jak i świeckich. W godzinach popołudniowych rozpocznie się I sesja Konferencji. Wśród zaproszonych gości swoje prelekcje wygłoszą m.in. o. prof. UKSW dr hab. Grzegorz M. Bartosik OFMConv – dyrektor Instytutu „Kolbianum” oraz prof. dr hab. Karol Klauza, KUL Lublin, ks. dr hab. Arkadiusz Wuwer, UŚ Katowice, o. prof. dr hab. Zbigniew Suchecki OFMConv, Papieski Wydział św. Bonawentury w Rzymie, ks. prof. dr hab. Bogdan Ferdek, PWT Wrocław, ks. prof. dr hab. Janusz Królikowski, UPJPII Kraków – Tarnów.
Natomiast wieczorem tego dnia – 13 października w ramach Konferencji będzie możliwość wzięcia udziału w oratorium maryjno-kolbiańskim w wykonaniu orkiestry symfonicznej, zespołu ”Miriam” i zaprzyjaźnionych muzyków. Zostanie ono wystawione o godz. 1930 w Bazylice niepokalanowskiej.

Drugi dzień Konferencji rozpocznie się Mszą św. o godz. 800 w Bazylice. W tym dniu swoje prelekcje wygłoszą m.in. ks. prof. dr hab. Marian Kowalczyk SAC, UKSW Warszawa – Ołtarzew, s. Paulina M. Bogumiła Januchta SFMI, Przemyśl, Radio Fara oraz ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz, KUL Lublin i o. dr hab. Ignacy Kosmana OFMConv z niepokalanowskiego konwentu.

Zakończeniem Ogólnopolskiej Konferencji będzie podsumowanie, którego dokona o. dr Stanisław M. Piętka OFMConv – Prezes Narodowy MI w Polsce. Szczegółowy program Konferencji znajduje się na stronie www.kolbianum.franciszkanie.pl

Natomiast takim swoistym zakończeniem obchodów związanych ze 100 leciem założenia „Rycerstwa Niepokalanej” i 90 lat klasztoru w Niepokalanowie będzie sprawowana w najbliższą niedziele – 15 października w Bazylice Msza św. o godz. 10.00, której będzie przewodniczył i homilie wygłosi ks. abp Józef Michalik – senior diecezji przemyskiej. Do wzięcia udziału w tych uroczystościach zapowiedzieli się przedstawiciele Episkopatu jak i również parlamentarzyści.

Zapraszamy wszystkich, którzy są włączeni w „Rycerstwo Niepokalanej” i którym jest bliska postać św. Maksymiliana Marii Kolbego – założyciela Stowarzyszenia i klasztoru w Niepokalanowie.

Tekst i zdjęcia w tekście: o. Jacek Staszewski OFMConv – Niepokalanów
Fot. na górze: Paweł Ambroziak