Niepokalanów: Niezwykłe spotkanie, dotyczące chrześcijaństwa w Japonii. WSTĘP WOLNY

Już w najbliższą niedzielę, 18 marca, Niepokalanów odwiedzi Dorota Hałasa, współautorka książki „Chrystus w kraju Samurajów.” Lektura bardzo ciekawa, ukazująca wiele konkretnych osób, które długo przed św. Maksymilianem krzewiły wiarę w Chrystusa w dalekiej Japonii, za co wielu z nich poniosło najwyższą ofiarę – ofiarę z własnego życia. W Polsce rzadko mówi się o nich, a szkoda – mogą być przecież  inspiracją do pięknego życia, zgodnego z najwyższymi wartościami.

Łatwo się mówi o Bogu w wygodnym i bezpiecznym pokoju z kubkiem ciepłej kawy tudzież herbaty, a co zrobiłbyś, gdybyś dziś pod groźbą utraty życia, nie mógł otwarcie głosić prawd wiary? Gdybyś dziś, pod groźbą najbardziej wymyślnych tortur, miał do wyboru – życie i brak cierpienia, a zdeptanie wizerunku Jezusa i Niepokalanej? Dałbyś radę? Wytrzymałbyś? Czy zaparłbyś się Chrystusa? Te pytanie nie są postawione w książce, ale po jej lekturze nie sposób powstrzymać się od zadania ich każdemu, kto po nią sięgnie i uświadomi sobie, że tyle siebie znamy, ile nas sprawdzono….

SPOTKANIE Z DOROTĄ HAŁASĄ:
NIEDZIELA, 18 marca, Niepokalanów, Sala św. Bonawentury (za bazyliką), godz. 11.00 (tuż po Mszy św. o 10.00 w Bazylice). WSTĘP WOLNY.

Autorka udzieliła wywiadu Radiu Niepokalanów. Rozmawiała z Nią Malwina Szymańska.

Cz. 1 – Historia pierwszego polskiego misjonarza, zamęczonego w Japonii – o. Wojciecha Męcińskiego SJ

Cz. 2 – Franciszek Ksawery w Japonii

Cz. 3 – Justyn Ukon Takayama i jego białe męczeństwo

Cz. 4 – Św. Maksymilian Maria Kolbe

 

Nie jest to na szczęście suchy przekaz uniwersyteckiej wiedzy, ale dzielenie się osobistą pasją poszukiwawczą, tym bardziej, że protagonistami są piękne, barwne osobowości tej miary co niesamowity szaleniec Boży, działający na najdalszych rubieżach Dalekiego Wschodu, św. Franciszek Ksawery oraz piękna postać dzielnego wojownika szlachetnego rodu, chrześcijańskiego rycerza Justyna Ukona Takayamy, który drogą swojego życia, jako samuraj, połączył zasady kodeksu wojowników i tradycji japońskiej z chrześcijaństwem.

Są też inne postaci, a wśród nich żyjący na przełomie XVI-XVII w. polski misjonarz, szlachcic herbu Poraj z Osmolic w ziemi lubelskiej, o. Wojciech Męciński. Jest też misjonarz czasów współczesnych, dobrze nam znany, św. Maksymilian Maria Kolbe.

Zgodziłem się na dołączenie do niniejszej książki małego zbioru moich reportarzy, które napisałem po odbyciu kilku duszpasterskich wypraw do Japonii. Uczyniłem to głównie dlatego, że chociaż są one odmienne stylem i formą od zasadniczego trzonu tej książki, to posiadają wspólnego z nią ducha świadectwa i troski o heroiczny Kościół Japonii, świadka budzącego zachwyt i szacunek wcielenia się Ewangelii w egzotyczną dla nas kulturę i jednocześnie świadka wielkiego historycznego wyzwania nowej Ewangelizacji, które przed nim dzisiaj stoi.

Zygmunt Kwiatkowski SJ, współautor książki