„Niepodlegli”– Ogólnopolski Konkurs na Nową Polską Sztukę Teatralną

Jeśli fascynuje Cię teatr, uwielbiasz sztukę, masz lekkie pióro i bujną wyobraźnię – Ogólnopolski Konkurs na Nową Polską Sztukę Teatralną „Niepodlegli” jest właśnie dla Ciebie.

Pierwsza edycja konkursu „Niepodlegli”, którego pomysłodawcą jest Andrzej Seweryn, dyrektor Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, rozpoczęło się w Narodowe Święto Niepodległości. Data jest nieprzypadkowa. To właśnie dzień 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości ma zainspirować autorów do napisania sztuki związanej z unikalnymi doświadczeniami Polaków w latach 1918–2018.

Nowe dramaty dla polskich scen

Utwór zgłoszony do konkursu nie może być adaptacją, lecz musi stanowić oryginalne dzieło autora. Nie może być także wcześniej publikowany lub wystawiany.

Celem konkursu jest pozyskanie nowych, wartościowych tekstów dramatycznych, inspirowanych szeroko pojętą tematyką niepodległości Polski oraz promowanie współczesnej, istotnej treściowo i artystycznie literatury teatralnej. W dłuższej perspektywie – chodzi o popularyzację pisanego współcześnie dramatu, promocję rodzimych dramatopisarzy i poszerzenie oferty repertuarowej polskich scen.

Dzisiaj jednym z kluczowych pytań, jakie stawia sobie każdy Polak, jest jego relacja z przeszłością. Jedni chcą wracać do przeszłości, idealizując ją, uważając za model życia. Inni w ogóle nie myślą o przeszłości, ale o tym, co nas otacza – i tak się dzieje też w sztuce. Jeszcze inni chcą poznawać przeszłość po to, żeby budować przyszłość – mówi dyrektor Andrzej Seweryn.

Najlepsze dzieła na scenie

Utwór nagrodzony Grand Prix zostanie przygotowany do premiery w Teatrze Polskim, a teksty wyróżnione będą zaprezentowane przy Karasia w ramach cyklu inscenizowanych czytań, znanego pod nazwą „Czytamy w Polskim”. Zwycięzcy otrzymają także nagrody pieniężne. Ich pula wynosi 80 tys. zł. Termin nadsyłania prac upływa 30 czerwca przyszłego roku. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 15 października 2018 roku.

Regulamin konkursu dostępny jest na stornie internetowej Teatru Polskiego (www.teatrpolski.waw.pl). Jury będzie obradować w składzie: Grzegorz Gauden, Antoni Libera, Janusz Majcherek (Teatr Polski), Małgorzata Sikorska-Miszczuk, Anna Wachowiak (Teatr Polski, sekretarz jury). Partnerami Konkursu są AICT Sekcja Polska Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych oraz kanał tematyczny TVP Kultura. Mecenasem i współinicjatorem konkursu jest PKO Bank Polski.