Naprawdę RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ. Łowiccy wolontariusze zorganizowali pomoc dla Ośrodka dla chorych na Alzheimera

Czy pamiętacie Fundację Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera i prowadzony przez nich Ośrodek Dziennego Pobytu dla osób z chorobą Alzheimera w Kuznocinie? Mogliście usłyszeć o nich na antenie Radia Niepokalanów. Zachęcaliśmy Was do wsparcia działań Ośrodka pod koniec 2022 r.

POSŁUCHAJ: Ośrodek Dziennego Pobytu dla osób z chorobą Alzheimera potrzebuje naszego wsparcia

We wtorek, 17 stycznia byliśmy świadkami pięknego wydarzenia. Stowarzyszenie RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ z Łowicza przekazało Ośrodkowi Dziennego Pobytu „Zyzio” nową kuchenkę elektryczną. To efekt zbiórki zorganizowanej przez Stowarzyszenie na portalu Pomagam.pl. Dzięki wsparciu okazanemu przez ludzi dobrej woli bardzo szybko udało się zebrać potrzebną kwotę i zakupić wymarzoną kuchnię. Nowy sprzęt był naprawdę bardzo potrzebny. Poprzedni był już bardzo wysłużona, działały w nim tylko 2 palniki, a przygotowanie posiłku zajmowało wiele godzin. W trakcie przekazania kuchni było wiele radości, uśmiechów i wzruszenia. Kuchenkę udało się nie tylko dostarczyć, ale także – dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia z Łowicza – podłączyć. Kuchnia działa!

„Dzisiejsza wizyta w Ośrodku Zyzio była podsumowaniem zbiórki na kuchnię elektryczną, która dzięki Wam zakończyła się pięknym sukcesem. Całym sercem jesteśmy związani z tym miejscem i bardzo cieszymy się, że mogliśmy wspólnie z Wami pomóc w tak słusznej sprawie. Teraz możemy oficjalnie powiedzieć, że kuchnia została uruchomiona i mamy nadzieję, że będzie służyła przez długie lata. A przede wszystkim liczymy na to, że przyspieszy i usprawni gotowanie posiłków dla podopiecznych Ośrodka” – napisali na swoim fanpagu członkowie Stowarzyszenia RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ.

Decyzję o udzieleniu pomocy Ośrodkowi Dziennego Pobytu wolontariusze ze Stowarzyszenia podjęli po pierwszej wizycie w tym wyjątkowym miejscu, która miała miejsce w grudniu 2022 r. Spotkanie z dyrektorem Ośrodka, Karoliną Fijołek i jego podopiecznymi głęboko poruszyło serca Eweliny Sujkowskiej – Wasilewskiej i Pawła Kreta. Od razu wiedzieli, że nie mogą przejść obok tego domu obojętnie.

OŚRODEK Z RODZINNĄ HISTORIĄ W TLE

Ośrodek Dziennego Pobytu „Zyzio” to miejsce, w którym panuje domowa atmosfera. Powstał z potrzeby serca. Założyła go Pani Krystyna, która doświadczenie w pracy z chorymi na Alzheimera zdobyła opiekując się bliską osobą. Po jej odejściu chciała przekazać je innym, dlatego założyła Fundację Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera, a później także Ośrodek Dziennego Pobytu „Zyzio”. Obecnie dzieła te prowadzi jej wnuczka Karolina (na zdjęciu). Pracownicy Ośrodka to osoby o wielkim sercu, zaangażowaniu i z poczuciem misji. Mają wiele miłości i cierpliwości do swoich podopiecznych – starszych osób, które mają poważne problemy z pamięcią.

CHOROBA ALZHEIMERA

Choroba Alzheimera to przewlekła, postępująca choroba neurozwyrodnieniowa mózgu powodująca zanik komórek nerwowych. Prowadzi do otępienia mózgowego – utraty pamięci. Chory ma poważne problemy z pamięcią zarówno krótkotrwałą, jak i długotrwałą, zapomina coraz więcej słów, myli pojęcia, wypowiada się w sposób nieskładny, chaotyczny, często urywa zdania, gdyż zapomina, co chciał powiedzieć, zadaje ciągle jedno pytanie lub wciąż powtarza tę samą frazę. Chorobę tę da się jednak spowolnić, podejmując pracę terapeutyczną z chorym. Takie możliwości daje Ośrodek Dziennego Pobytu „Zyzio” w Kuznocinie.

TO NIE KONIEC POMOCY

Stowarzyszenie RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ zapowiada, że to nie koniec ich współpracy z Fundacją Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera i Ośrodkiem Dziennego Pobytu „Zyzio”.

„Pomoc drugiemu człowiekowi jest dla Nas priorytetem. To miejsce, ten czas tam spędzony jest wielką wartością. Bądźcie czujni, obserwujcie… To nie koniec tej historii. Może to początek?” – mówią członkowie Stowarzyszenia RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ.

Co będzie dalej? Z pewnością Was o tym poinformujemy 🙂

Wszystkim, którzy okazali dobre serce – dziękujemy. Mieszkańcom Ośrodka życzymy wielu smacznych i dużo szybciej przyrządzonych posiłków. A Słuchaczy Radia Niepokalanów zachęcamy do uważnego słuchania błękitnej fali. Z pewnością poinformujemy Was niebawem, co słychać u naszych Przyjaciół z Kuznocina.

Tekst i zdjęcia: Paulina Wysocka/Radio Niepokalanów


Stowarzyszenie RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ z Łowicza powstało z potrzeby serca i chęci niesienia pomocy innym. Zostało zarejestrowane w rejestrze stowarzyszeń zwykłych Starostwa Powiatowego w Łowiczu dnia 25 września 2020 r. na pozycji nr 13. Mimo pandemicznych ograniczeń zaczęło szybko działać. Swoją opieką obejmuje różne osoby i instytucje. Tworzą je 3 niezwykłe osoby (na zdjęciu od lewej strony): Paweł Więcek, Ewelina Sujkowska-Wasilewska i Paweł Kret. Połączyli swoje różne osobowości i talenty. Są dowodem na to, że RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ.

Możesz wesprzeć ich działania wpłatą z tytułem DAROWIZNA na konto bankowe: 97 1090 2590 0000 0001 4707 0136

ZOBACZ TEŻ: III edycja Mikołajkowej zbiórki dla Mocarzy z Mocarzewa