Najpiękniejsze Szopki betlejemskie na Mazowszu nagrodzone

W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zakończyła się kolejna edycja konkursu plastycznego pt. „Szopka betlejemska”. Dla uczestników i ich opiekunów skansen przygotował też kilka niespodzianek.

Wykonywanie szopek betlejemskich należy do najpiękniejszych zwyczajów związanych z okresem Świąt Bożego Narodzenia. Te niezwykłe dzieła przypominały najważniejsze wydarzenia z Betlejem sprzed 2000 lat. Przez wieki przybierały one różne formy, włączano do nich też postaci z życia codziennego, jak Żyd, cyganie, żołnierze czy mieszkańcy wsi. W okresie karnawału ich mniejsze, skrzynkowe formy towarzyszyły odwiedzającym chłopskie domostwa kolędnikom. Gospodarze przyjmowali ich u siebie z radością, wierząc, że w ten sposób zapraszają też szczęście i urodzaj.

Z pomysłem, ale zgodnie z tradycją

Konkurs plastyczny, do którego sierpeckie muzeum zaprosiło uczniów szkół podstawowych stanowił nawiązanie to tej tradycji. Uczestnicy rywalizacji mieli za zadanie zaprojektować i wykonać przestrzenną pracę ukazującą historię narodzin Jezusa. Do pracy mogli użyć rozmaitych materiałów, jedyne ograniczenie stanowiła tu ich pomysłowość. To właśnie inwencję twórczą, walory estetyczne i zgodność z regulaminem konkursu oceniało jury. Spośród 83 nadesłanych szopek (59 w kategorii 6–10 lat i 24 w kategorii 11–15 lat) jurorzy wyłonili 8, przyznając ich autorom miejsca od 1 do 3 i wyróżnienia. Zadanie mieli niełatwe, prace biorące udział w tegorocznej edycji konkursu wykonane zostały z dużą starannością i kreatywnością.

Kategoria 6–10 lat
I miejsce: Zofia Jagodzińska, I Prywatna Szkoła Podstawowa w Sierpcu,
II miejsce: Adam Budka, Samorządowa Szkoła Podstawowa w Przeradzu Małym,
III miejsce: Tomasz Maciejewski, Szkoła Podstawowa nr 3 w Sierpcu,
Wyróżnienie: Aleksandra Rutkowska, Zespół Szkół w Lutocinie.

 

Kategoria 11–15 lat
I miejsce: Julia Skierska, Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Bożewie,
II miejsce: Wiktor Rutkowski
III miejsce: Amelia Przybyszewska, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu,
Wyróżnienie: Alicja Klara Sulkowska, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej w Sierpcu

Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe w postaci sprzętu RTV, turystycznego i sportowego. Po emocjach konkursowych przyszedł czas na relaks. Młodzi artyści i ich opiekunowie mieli okazję przejechać się wozem po skansenie, a potem już z przewodnikiem zwiedzić wnętrza chałup chłopskich, dzięki czemu poznali zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe sprzed 100 lat.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy. Jednocześnie zachęcamy do odwiedzenia Muzeum w Sierpcu, by na wystawie pokonkursowej obejrzeć wszystkie zgłoszone do rywalizacji szopki, a także – dzięki ekspozycji „Boże Narodzenie na Mazowszu” – poczuć magię świąt.

Samorząd Województwa Mazowieckiego