Najlepsze kije trekkingowe dla aktywnych

Pasjonatów górskiego trekkingu nie brakuje. Każdy z nich doskonale wie, jak ważne jest odpowiednie wyposażenie. Istotnym jego elementem są m.in. kije trekkingowe. Dziś na rynku dostępne są różne ich modele. Każdy z nich cechuje się innymi parametrami. Warto zatem, aby ich wybór był dobrze przemyślany. Czym kierować się, wybierając kije trekkingowe?

Jaki model kijów trekkingowych?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli kijów trekkingowych. Można się o tym przekonać, zapoznając się z ofertą dostępną choćby na stronie https://www.e-horyzont.pl/turystyka/turystyka-gorska/kije-trekkingowe-i-nordic-walking.html. Różnią się od siebie m.in. liczbą segmentów czy systemem blokowania. Kije trekkingowe wykonane są oczywiście również z różnych materiałów, a także mają inne końcówki i rączki. Wspomnieliśmy o liczbie segmentów. Pod tym kątem wyróżnić można kije dwusegmentowe, trójsegmentowe i czterosegmentowe. Te pierwsze wyróżniają się najprostszą konstrukcją. Jednak dzięki temu są też bardzo stabilne.

Kije trójsegmentowe cieszą się dziś dużą popularnością wśród pasjonatów wędrówek po górskich szlakach. Po spakowaniu mają niewielki rozmiar. Poza tym można je łatwo przytroczyć do plecaka. Z kolei kije czterosegmentowe to znakomity wybór dla tych osób, które cenią sobie ich wygodny transport. Po złożeniu mają naprawdę niewielki rozmiar, co przekłada się na ich wygodne przenoszenie. Jeśli zaś chodzi o materiał wykonania, kije trekkingowe produkowane są przede wszystkim z włókna węglowego (karbonu) lub z aluminium. Karbon wyróżnia się wysoką twardością i sztywnością przy zachowaniu niewielkiej wagi. To dobry wybór w przypadku osób ceniących sobie każdy gram elementów wyposażenia. Z kolei kije aluminiowe znacznie łatwiej się odkształcają, jednak trudno jest je całkowicie złamać.

Jakie końcówki w kijach trekkingowych?

Mogłoby się wydawać, że końcówki w kijach trekkingowych to niezbyt ważny element. Jest wręcz przeciwnie. Od końcówek zależy wiele, jeśli nie najwięcej. Mają one bezpośredni kontakt z podłożem, a to oznacza, że muszą cechować się gotowością na najtrudniejsze warunki. Dobrym wyborem będą kije wyposażone w końcówki widiowe. Ten typ końcówek charakteryzuje się bowiem dużą odpornością na ewentualne uszkodzenia. Alternatywą mogą być końcówki stalowe, jednak nie są one tak odporne, jak wymienione końcówki widiowe. Na rynku dostępne są także kije trekkingowe z wymiennymi końcówkami. Takie rozwiązanie polecić można osobom, które trekking traktują naprawdę poważnie. Końcówki zawsze będzie można dostosować do aktualnych potrzeb. Poza tym w przypadku uszkodzenia końcówek nie będzie potrzeby wymiany całych kijów. Wystarczy wymienić uszkodzone końcówki.

Jaki system blokowania w kijach trekkingowych?

System blokowania to jeden z najważniejszych elementów w kijach trekkingowych. Pod tym kątem postawić można na system blokowania wewnętrzny lub zewnętrzny. W pierwszym przypadku skręcanie dwóch sąsiednich segmentów uruchamia blokadę ustawiającą kije w odpowiedniej pozycji. Trzeba jednak podkreślić, że nierzadko rozkładanie kijów z wewnętrznym systemem blokowania jest dość uciążliwe w niskich temperaturach. Jest to zatem dobry wybór w przypadku letniej wyprawy w góry. Zewnętrzny system blokowania cechuje się większą niezawodnością i jest łatwiejszy w obsłudze. Idealnie sprawdza się latem i zimą.

Jak zatem widać, wybierając konkretny model kijów trekkingowych, uwagę zwrócić należy na kilka istotnych elementów. To przede wszystkim liczba segmentów, rodzaj końcówek i system blokowania. Pamiętać jednak trzeba, że same kije to nie wszystko. Ważne są także inne elementy wyposażenia. Mowa tu choćby o odpowiednio dobranych butach trekkingowych. Zwracamy uwagę na fakt, iż buty trekkingowe damskie dawno już przestały ograniczać się do zaledwie kilku modeli i firm, co widać choćby na tej stronie: https://www.e-horyzont.pl/buty/buty-damskie/buty-gorskie-i-trekkingowe-damskie.html.

Artykuł sponsorowany