Mija 5. rocznica powstania Światowego Centrum Modlitwy o Pokój w Niepokalanowie

1 września 2018 r. powstało w Niepokalanowie Światowe Centrum Modlitwy o Pokój!

DO ODSŁUCHANIA: PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ! – relacja z inauguracji Kaplicy Pokoju w Niepokalanowie (audycja archiwalna z 1 września 2018 roku):

Spośród wszystkich krajów świata tylko w dwunastu miejscach powstaną Kaplice Pokoju – „12 Gwiazd w Koronie Maryi Królowej Pokoju”, które pomimo odległości i różnic czasowych, utworzą Światowe Centrum Modlitwy o Pokój. Pod opieką Matki Bożej trwać będzie w nich wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu. Na liście znalazła się Polska, a na miejsce utworzenia Kaplicy Pokoju wybrano Niepokalanów. Jak do tego doszło?

Idea utworzenia w Bazylice w Niepokalanowie kaplicy, w której trwałaby wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu, była od wielu lat naszym pragnieniem: franciszkanów, parafian oraz pielgrzymów. To pragnienie urzeczywistniło się dopiero w 2017 roku dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem “Comunità Regina della Pace”.

– Początkowo sądziliśmy, że kaplica służyć będzie lokalnej społeczności i pielgrzymom. Jednak wydarzyło się coś niezwykłego, co odczytujemy jako znak szczególnej ingerencji Boga. Utworzenie kaplicy adoracji wymagało przebudowy Bazyliki. Zwróciłem się do naszego klasztornego archiwum z prośbą o zdjęcia, które dokumentowały, jak budowana była wcześniej nasza świątynia. Oprócz zdjęć, otrzymałem również list św. Maksymiliana Kolbe, który z misji w Japonii, w 1934 roku, pisał, jak wyobraża sobie bazylikę w Niepokalanowie i ołtarz adoracji Najświętszego Sakramentu. Chociaż ten list był wcześniej wydany w oficjalnych Pismach o. Maksymiliana, nie znałem jego treści. Byłem zdumiony faktem, że nasz projekt kaplicy pokrywał się z wizją św. Maksymiliana Kolbe! – mówił w 2017 r. o. Andrzej Sąsiadek OFMConv – ówczesny proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Niepokalanowie.

Projekt Kaplicy Adoracji w Niepokalanowie został przygotowany w pracowni Drapikowski Studio, gdańskich artystów Mariusza i Kamila Drapikowskich. Ołtarz Adoracji do kaplicy wykonany jest ze złota, srebra i kryształu. Punktem centralnym ołtarza jest naturalnej wielkości, wykonana ze srebra postać Maryi z otwartymi w geście zaproszenia dłońmi. Eucharystycznego Chrystusa obecnego w 20-centymetrowej Hostii przynosi Niepokalana w monstrancji umieszczonej na wysokości własnego serca. Postać Maryi otacza wieniec ze srebrnych lilii. Lilie odzwierciedlone są także w kolejnych warstwach kryształu. Podświetlone od spodu, razem ze słonecznymi promieniami rozchodzącymi się wokół Maryi, tworzą świetlistą, niemal niematerialną poświatę, podobną do tej, w której ukazała się Maryja, podczas objawień w Lourdes, Guadelupe i Fatimie. Na jednej z warstw kryształu znajduje się 12 szlifowanych kamieni, symbolizujących 12 gwiazd z apokaliptycznej wizji św. Jana, które także znajdują swe odzwierciedlenie na Cudownym Medaliku z Niepokalanowa.

Maryja zdaje się wyłaniać ze świata niewidzialnego (por. Pnp 8,5), aby pomóc nam odkryć niewidzialnego Boga w widzialnej Hostii a w ten sposób pomóc wejść naszemu niespokojnemu sercu w tajemnicę Pokoju.

Kaplice Pokoju powstają na wszystkich kontynentach, aby w ramach idei propagowania pokoju i pojednania między ludźmi, stworzyć Światowe Centrum Modlitwy o Pokój i łańcuchem modlitwy objąć całą ziemię.

Dotychczas powstało 7 Kaplic Pokoju: Betlejem w Izraelu, Medjugorie w Bośni i Hercegowinie, Oziornoje w Kazachstanie, Jamusukro na Wybrzeżu Kości Słoniowej, Namyang w Korei Południowej i Kibeho w Rwandzie i w Polsce, w Niepokalanowie. Każdy z ołtarzy do Kaplic Pokoju błogosławiony jest przez Ojca Świętego.

Polska Kaplica Pokoju w Niepokalanowie jest ósmą Gwiazdą. Niepokalanów wybrano, ponieważ jest miejscem naznaczonym obecnością św. Maksymiliana Kolbego, który w czasie II wojny światowej, złożył swoje życie w ofierze miłości i pokoju za drugiego człowieka, wcześniej zawierzając je bezgranicznie Maryi Niepokalanej.

Za: niepokalanow.pl

ZOBACZ: 5. rocznica inauguracji Światowego Centrum Modlitwy o Pokój – TRANSMISJE ORAZ PROGRAM OBCHODÓW

Fot. Konferencja Episkopatu Polski


DO ODSŁUCHANIA: PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ! – relacja z inauguracji Kaplicy Pokoju w Niepokalanowie (audycja archiwalna z 1 września 2018 roku):