Między słowami: „Królowa. Matka Boża z Jasnej Góry”

Dekretem papieża Klemensa XI, 8 września 1717 koronowano – jako pierwszy na prawach papieskich poza Rzymem, Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Dziś mija dokładnie 300 lat od tego wydarzenia, a w ramach audycji „Między słowami” o pięknej książce, przypominającej o tym jubileuszu. „Królowa. Matka Boża z Jasnej Góry” – to najnowsza publikacja Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Paulinianum i Wydawnitwa Rosikon Press.

Częstochowa nieprzypadkowo nazywana jest „duchową stolicą” Rzeczypospolitej. W tym mieście swój tron ma bowiem Królowa Polski. Przez całe wieki przybywali tam, by oddawać Jej pokłon, ludzie różnych stanów, języków i narodów, monarchowie i papieże. Na Jasnej Górze szczególnie widać, iż nie sposób zrozumieć dziejów Polski bez odniesienia do Chrystusa i Maryi. Ów fenomen oddaje książka Królowa, napisana wnikliwie i z pasją przez Grzegorza Górnego oraz bogato ilustrowana przez Janusza Rosikonia. To opowieść o wielowiekowej obecności Matki Bożej w Cudownym Wizerunku Jasnogórskim. O paulinach, pielgrzymkach, cudach, koronacjach, przymierzach i wielu innych zjawiskach związanych z tym miejscem. Książka nie ogranicza się jednak wyłącznie do polskiej perspektywy, lecz ukazuje rolę Najświętszej Maryi Panny w szerszym kontekście historii zbawienia – historii, która dzieje się także tu i teraz, i dotyka dziś każdego z nas.

SŁUCHAJ:
Część 1: Piątek (08 września) o 17.15 (premiera); niedziela (10 września) o 15.35 (powtórka); poniedziałek (11 września) o 10.10 (powtórka).

Część 2: Poniedziałek (11 września) o 17.15 (premiera); wtorek (12 września) o 10.10 (powtórka).

Fot. na górze – okładka książki „Królowa. Matka Boża z Jasnej Góry”.
Fot. w tekście – pochodzi  z książki Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia „Królowa. Matka Boża z Jasnej Góry”.