Mazowsze: Pro Masovia dla Świadka Historii

To jedna z ocalałych, która swe świadectwo i sprzeciw wobec przemocy przekazuje w swojej twórczości, a także w pracy społecznej. 98. urodziny Zofii Pociłowskiej-Kann uczczono m.in. wręczeniem jubilatce Medalu Pamiątkowego „Pro Masovia”.

Zasłużona dla kultury polskiej

Zofia Pociłowska-Kann to znana i utytułowana polska rzeźbiarka, była więźniarką Pawiaka i KL Ravensbrück. Urodziła się w 1920 r. w Charkowie. Rozpoczęła studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, lecz jej plany pokrzyżował wybuch wojny. W styczniu 1940 wstąpiła do Związku Walki Zbrojnej. Aresztowana 19 marca 1941 – trafiła na Pawiak, a następnie do Zamku Lubelskiego. Została skazana na karę śmierci i 23 września tego samego roku wysłana do KL Ravensbrück. Tam właśnie, w obozie odkryła swój talent rzeźbiarski. Po wojnie ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie. Tworzy kameralne rzeźby i pisze wiersze. Jej prace oglądać można w Izraelu, w Niemczech, Szwecji, USA.

Zaangażowana społecznie i kulturalnie

W 1993 r. w Muzeum Więzienia Pawiak prezentowana była wystawa jej prac pt. „Pamięci Żydów Polskich Czasu Zagłady”. Obecnie na wystawie stałej można tu zobaczyć sześć rzeźb jej autorstwa. Zofia Pociłowska-Kann także autorką znajdującego się na terenie Muzeum obelisku ku czci więźniów Pawiaka.

Od wielu lat działa w środowisku byłych więźniarek KL Ravensbrück. Zawsze znajduje czas, by spotkać się z młodzieżą podczas organizowanych przez Muzeum Więzienia Pawiak lekcji muzealnych, Dni Pamięci Pawiaka i innych uroczystości. Jest jedną z bohaterek zrealizowanego przez Muzeum Więzienia Pawiak w 2015 r. filmu w reż. Andrzeja Kałuszko pt. „Miejsce ocalonej pamięci” (wyróżnionego w roku 2017 w Ogólnopolskim Konkursie Filmowym „City Film Independent”).

Medal „Pro Masovia” wręczyła laureatce – w imieniu marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika – Agnieszka Kuźmińska, zastępca dyrektora Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki.

Tekst za: Samorząd Województwa Mazowieckiego