Mazowsze: Płockie muzeum ma nowy oddział

Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej stało się oddziałem Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Dla wyszogrodzkiej instytucji to szansa na dalszy rozwój. Oddział w Wyszogrodzie będzie prowadził działalność dotyczącą historii żeglugi i działalności człowieka związanej z Wisłą Środkową oraz historią dawnej Ziemi Wyszogrodzkiej.

Warto ze sobą współpracować, dlatego zdecydowaliśmy o współprowadzeniu Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej. Stanie się ono oddziałem Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Liczymy na to, że dzięki temu będzie się ono szybciej rozwijało, a przy okazji zadbamy o naszą historię i kulturę – podkreśla wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

Umowę w tej sprawie podpisali wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska, członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski, burmistrz Wyszogrodu Jan Boszko, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku Leonard Sobieraj oraz dyrektor Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej Zdzisław Leszczyński. Instytucja będzie współfinansowana przez samorząd województwa i samorząd Wyszogrodu. 60 proc. kosztów pokryje samorząd regionu, a 40 proc. gmina.

Połączenie Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej z Muzeum Mazowieckim w Płocku daje szansę na rozwój kulturalny w tej części Mazowsza. Będzie to bardzo ciekawe miejsce dla turystów odwiedzających nasze województwo. Dzięki tutejszym eksponatom: dokumentom, dawnej broni czy map będziemy mogli poznać dokładną historię działań wojsk na terenie dawnej Ziemi Wyszogrodzkiej – powiedział członek zarządu Rafał Rajkowski.

Niezwykłe zbiory pod dobrą opieką

Placówka może się poszczycić ciekawymi i cennymi muzealiami. Są to: dokumenty, makiety, mapy, narzędzia polowe, modele jednostek pływających, broń dawna i inne militaria związane z działaniami wojsk na terenie dawnej Ziemi Wyszogrodzkiej.

To bardzo dobra wiadomość. Współprowadzenie pozwoli nie tylko na rozwój muzeum, ale stworzy również warunki do promocji naszego miasta – mówi Jan Boszko, burmistrz Wyszogrodu. – Liczymy również na fachowe wsparcie pracowników Muzeum Mazowieckiego w ocenie zgromadzonych w naszym muzeum eksponatów i skatalogowaniu ich. Większość zbiorów przekazali nam mieszkańcy. Dotyczą one II wojny światowej, historii miasta, historii Żydów, którzy dawniej zamieszkiwali Wyszogród i, oczywiście, Wisły, nad którą położone jest muzeum, i która miała ogromny wpływ na rozwój miasta w XVIII i XIX wieku.

Połączenie obu muzeów to duże wsparcie i wzmocnienie zarówno dla Muzeum Mazowieckiego w Płocku, jak i Muzeum Wisły w Wyszogrodzie – zaznacza Leonard Sobieraj, dyrektor Muzeum Mazowieckiego w Płocku. – Ze swojej strony służymy wsparciem doświadczonej kadry z zakresu promocji, administracji księgowości, historii czy też archeologii.

To bardzo ważna chwila, ponieważ muzeum, które do tej pory było finansowane przez samorząd miasta staje się oddziałem Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Rośnie ranga muzeum i spełnia się marzenie mieszkańców Ziemi Wyszogrodzkiej. Już w latach 70. były dążenia, aby w Wyszogrodzie powstało muzeum Wisły i teraz te dążenia się finalizują – wyjaśnia Zdzisław Leszczyński, dyrektor Muzeum Wisły Środkowej i Ziemi Wyszogrodzkiej.

Tekst za: Samorząd Województwa Mazowieckiego
Fot. Umowę odebrał dyrektor Leonard Sobieraj/Michał Słaby