Marszałek nagrodził najlepsze sery zagrodowe

mazowsze_logo1Mazowsze słynie z doskonałych produktów mlecznych, w tym właśnie serów podpuszczkowych. To także znakomita alternatywa dla mniejszych producentów, którzy wykorzystując własne mleko, mogą stworzyć unikatowy, zdrowy i lokalny produkt. Dziś wytwórcy najsmaczniejszych mazowieckich serów, laureaci I edycji Mazowieckiego Konkursu Serów Zagrodowych, otrzymali nagrody z rąk wicemarszałek Janiny Ewy Orzełowskiej.

– Tego typu konkursy są doskonałą okazją do promocji produktów regionalnych, w tym przypadku serów, a jednocześnie dają szansę małym przedsiębiorcom rolnym na pokazanie swoich wyrobów szerszemu gronu – powiedziała wicemarszałek Janina Ewa Orzełowska.

Mazowsze ma bogate i wieloletnie tradycje serowe. Producenci mleka powszechnie wytwarzali ser twarogowy z naturalnie ukwaszonego mleka. Nieco inaczej wygląda sytuacja nad Wisłą, w mikroregionie Urzecze i na odcinku Wisły od Płocka do Kozienic. Tu produkcją serów (typ gouda czy edamski) zajmowali się m.in. osadnicy olenderscy.

Aby wykorzystać długoletnie tradycje i rozpropagować wśród współczesnych producentów mleka modę i wiedzę na temat serów zagrodowych, od kilku lat urząd marszałkowski organizuje szkolenia skierowane właśnie do małych, jak i większych producentów mleka. Uczestnicy zdobywają na nich praktyczną wiedzę dotycząca produkcji serów oraz tradycji serowych na Mazowszu. Pomysł jest odpowiedzią na problemy producentów związane z sytuacją w branży (spadek cen mleka, wzrost koncentracji produkcji surowca i koncentracji przetwórstwa). Szczególnie dla hodowców posiadających mniejsze stada produkcja serów może być ciekawą alternatywą. To także szansa na promocje lokalnej, zdrowej żywności.

Nic więc dziwnego, że warsztaty organizowane przez samorząd województwa cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Często uczestnikami szkoleń były osoby prowadzące gospodarstwa agroturystyczne, które chciały częstować swoich gości naturalnymi produktami, pochodzącymi z bezpośredniego sąsiedztwa.

Kolejnym etapem promocji serów zagrodowych był konkurs. Został on zorganizowany przy współpracy z Mazowieckim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego i przebiegał dwuetapowo. W etapie okręgowym prowadzonym w 6 oddziałach MODR, wzięły udział 63 wytwórcy indywidualni. Spośród nich wyłoniono 18 uczestników kolejnego etapu, po trzech z każdego oddziału MODR. Etap wojewódzki prowadzono dla producentów indywidualnych i dla producentów rynkowych działających w ramach działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej (tzw. MOL). W tej kategorii zgłoszono 3 produkty.

Kapituła Konkursu etapu wojewódzkiego przyznała jedną nagrodę (I miejsce) w grupie producentów rynkowych, trzy nagrody (I, II, III miejsce) i dwa wyróżnienia w grupie producentów indywidualnych.

Dzięki konkursowi wyłonione zostały produkty, które szczególnie zasługują na zauważenie i przybliżenie wszystkim poszukującym wartościowych artykułów spożywczych. Zgodnie z założeniem uczestnicy, a w szczególności laureaci konkursu, będą zapraszani do udziału w przedsięwzięciach promujących Mazowsze i mazowiecką branżę rolno-spożywczą.

Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego