Łódzkie: w budżecie obywatelskim jest moc

Zakup sprzętu ratownictwa wodnego, budowa chodnika wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 476 w Dobrzelowie, Dzień Dziecka z „Widzewskim Charakterem” i rehabilitacja integracyjna w Rafałówce, między innymi te pomysły zostaną zrealizowane w przyszłym roku w ramach VI edycji Budżetu Obywatelskiego „Łódzkie na plus”. Zarząd Województwa Łódzkiego zatwierdził listę zadań do realizacji w 2023 roku.

Wybranych zostało 10 projektów wojewódzkich i 102 powiatowe.

Mieszkańcy województwa łódzkiego wybierali spośród 141 projektów, w tym 16 wojewódzkich i 125 powiatowych. Głosowanie trwało od 22 sierpnia do 9 września. Na realizację zadań przeznaczono 8 mln zł.

Łącznie oddano 67 tys. głosów. W puli wojewódzkiej zagłosowało blisko 43,5 tys. osób. Największe uznanie zyskał projekt pn. „Zakup sprzętu ratownictwa wodnego zwiększającego bezpieczeństwo osób przebywających na terenie parków krajobrazowych województwa łódzkiego”. To zadanie wskazało 6 tys. 551 mieszkańców.

Powiatowe propozycje zebrały łącznie ponad 44,5 tys. głosów. Najwięcej, bo 2 tys. 418 oddano na projekt powiatu tomaszowskiego pn. ,,Z Widzewskim Charakterem – piknik rodzinny”.

Rekordową frekwencję odnotowano w powiecie piotrkowskim, gdzie zagłosowało 7 tys. osób.

Zainteresowaniem cieszyły się pomysły o tematyce sportowej, upowszechniające kulturę i folklor regionu łódzkiego, ale i te o charakterze ekologicznym, turystycznym, prozdrowotnym czy z zakresu bezpieczeństwa publicznego.

Ze środków budżetu obywatelskiego powstanie m.in sala gimnastyczna dla potrzeb Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej Samodzielnego Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim, tężnia solankowa na terenie Szpitala Wojewódzkiego  w Sieradzu, zmodernizowane zostaną również pomieszczenia Fizjoterapii w Oddziale Rehabilitacji WSZ im. Stanisława Rybickiego w Skierniewicach.

Warto wspomnieć, że oprócz budowy chodnika w Dobrzelowie pod Bełchatowem, w ramach zadań drogowych zrealizowana zostananie budowa aktywnych przejść dla pieszych w ciągu drogi wojewódzkiej nr 713 przy ul. Warszawskiej w Tomaszowie Mazowieckim oraz przy Szkole Podstawowej w Szczercowie, a także wybudowany zostanie chodnik w ciągu drogi wojewódzkiej nr 784 w Radomsku.

W ciągu ostatnich pięciu lat samorząd województwa łódzkiego przeznaczył na realizację Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego 35 mln zł. W latach 2018-2021 udało się zrealizować ponad 250 zadań. Jednym z nich jest modernizacja boisk wielofunkcyjnych przy II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łowiczu. Prace przeprowadzono w dwóch etapach. Pierwszy miał miejsce w  2019 r i objął budowę boiska do piłki ręcznej i koszykówki. Opiewał na kwotę 300 tys. zł. Natomiast drugi, zrealizowany w 2021 roku, objął budowę kolejnych elementów: bieżni, skoczni w dal, rzutni kulą oraz boiska trawiastego do celów rekreacyjnych. Ten etap prac kosztował 500 tys. zł.

Listę zwycięskich zadań prezentujemy poniżej:

Lista zadań do realizacji oraz lista uzupełniająca zadań do realizacji BO „ŁÓDZKIE NA PLUS” na 2023 rok

Pełne wyniki głosowania:

BO „ŁÓDZKIE NA PLUS” na 2023 rok – wyniki głosowania

(na załączonym zdjęciu – zmodernizowane boisko szkolne przy II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Łowiczu)

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego