Łódzkie: Pomagamy dzieciom z zespołem FASD

Nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży. Nawet jedna lampka wina do kolacji zaszkodzi dziecku w brzuchu matki. Niestety liczby nie wyglądają optymistycznie. 1076 dzieci na konsultacjach diagnostycznych, 605 z diagnozą zaburzeń ze spektrum FASD czyli płodowych zaburzeń alkoholowych. Tylu małych pacjentów z naszego regionu trafiło do Regionalnego Punktu Diagnozy i Terapii FASD, który funkcjonuje w strukturach Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi. To dzieci, które mają problemy m.in. z rozwojem mowy, koordynacją ruchową, koncentracją i uczeniem się. Ich matki piły alkohol w ciąży. Regionalny Punkt FASD obchodzi dzisiaj 5-lecie działalności. W jubileuszowej uroczystości, oprócz małych pacjentów i ich rodziców, wziął udział Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.

Pani Anna z Łodzi na terapię do Regionalnego Punktu Diagnozy i Terapii FASD przyjeżdża już z drugim dzieckiem.

– Starsza dziewczynka uczy się teraz w szkole. Wcześniej miała problemy na przykład z łapaniem przedmiotów. A po terapii jest najlepszą uczennicą w klasie. Jestem z niej dumna. Skończyła już terapię – opowiada  łodzianka. – Teraz do Punktu Diagnozy FASD przyjeżdżam z młodszym chłopcem. Panie, które tu pracują wkładają całe serce i bardzo im dziękuję.

Pani Anna jest rodziną zastępczą dla dzieci swojego brata.

– Czytałam o FASD i obserwowałam dzieci. Niestety moje podejrzenia się sprawdziły w obu przypadkach– mówi kobieta.

Na jubileusz 5-lecia działalności Regionalnego Punktu FASD zaproszono dzisiaj dzieci będące pod opieką Punktu oraz ich rodziców i opiekunów. Uroczystość odbyła się w siedzibie Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi przy ul. Snycerskiej. Mali pacjenci wzięli udział w warsztatach cyrkowo – teatralny. Było dużo zabawy, poczęstunek i tort.

13 marcu 2018 roku odbyły się pierwsze konsultacje diagnostyczne w Regionalnym Punkcie Diagnozy i Terapii FASD. Było to pierwsze takie miejsce w Polsce powołane przez samorząd województwa. Dzieci z FASD mogą tu liczyć na kompleksową pomoc i wsparcie. Przeprowadzana są kompleksowe diagnozy, prowadzone terapie neurorozwojowe, organizowane spotkania psychoedukacyjne dla rodziców i opiekunów oraz grupy wsparcia. Każde dziecko objęte procesem diagnostycznym w kierunku FASD konsultowane jest przez lekarza i psychologa lub neuropsychologa. W zależności od indywidualnego procesu diagnostycznego dziecka zlecana jest również konsultacja psychiatryczna.

– Funkcjonujący od 5 lat Regionalny Punkt Diagnozy FASD to dowód na to, że samorząd województwa łódzkiego diagnozuje i odpowiednio reaguje na problem, gdy jest taka potrzeba – podkreśla Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.

Do Regionalnego Punktu FASD można też zgłosić się na terapię prowadzoną metodą integracji sensorycznej SI oraz z wykorzystaniem elementów metody S. Masgutowej. Skorzystało z tej możliwości ponad 100 dzieci. Organizowane są spotkania psychoedukacyjne oraz grupy wsparcia dla rodziców i opiekunów dzieci, które już ukończyły proces diagnostyczny w Punkcie FASD. Udzielane jest wsparcie wychowawcze. W ramach psychoedukacji zorganizowane zostały cztery cykle czterodniowych spotkań, w których uczestniczyło 76 rodziców i opiekunów dzieci z  FASD. Natomiast spotkania grup wsparcia  odbywają się  zwykle raz lub dwa razy w miesiącu.

Dr n. med. Monika Głuchowska, specjalista położnictwa i ginekologii Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. M.Pirogowa w Łodzi podkreśla, że w ciąży absolutnie nie wolno pić żadnego alkoholu.

– To bardzo ważne. Każda ilość alkoholu w ciąży szkodzi – podkreśla doktor Głuchowska. – Absolutnie, wbrew niektórym opiniom, nie wolno sięgać nawet po lampkę czerwonego wina czy koniaku. Picie alkoholu w ciąży prowadzi m.in. do wad rozwojowych u dziecka oraz porodu  przedwczesnego.

Niestety wciąż nie wszyscy rozumieją ten problem. – Zdarza się, że nawet do szpitala trafiają ciężarne pod wpływem alkoholu – podkreśla doktor Głuchowska. – Na szczęście mamy coraz więcej świadomych kobiet. Pomagają w tym publikacje medialne. Dlatego trzeba jak najwięcej mówić głośno o zaburzeniach FASD u dzieci.

Katarzyna Maciołek, dyrektor Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi podkreśla, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży. – Zaburzenia FASD niestety pozostaną do końca życia. Rehabilitacja nie skończy się nigdy – mówi dyrektor Maciołek.

fot. Adam Staśkiewicz

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego