Łódzkie: Otwarcie Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży

Specjaliści ze Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Łodzi rozpoczęli pracę. Dostali do dyspozycji pierwszą część wyremontowanej przychodni i już chcą pomagać młodym ludziom.

Budynek przy ul. Mielczarskiego 35 w Łodzi. Tutaj w pobliżu zaniedbanej ul. Cmentarnej przez wiele lat działał szpital pulmunologiczny nadzorowany przez samorząd województwa łódzkiego. Przed 10 laty placówka została zamknięta, a budynek niszczał. Teraz tchnięto w niego nowe życie.

– Do wyremontowanych pomieszczeń wprowadziła się grupa ludzi pełnych optymizmu, zapału i otwartych na pomoc młodym. To specjaliści, którzy poprowadzą Środowiskowe Centrum Psychiatryczne dla Dzieci i Młodzieży „Przystań” – zapowiada Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego.

Centrum powstało przy Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, jednostce podległej samorządowi województwa łódzkiego. Dyrektor SP ZOZ Anna Śremska podkreśla, że zebrała znakomity zespół ludzi. – Na początek będą to 24 osoby. Udało nam się pozyskać świetną kadrę i przygotować ją do tego, żebyśmy mogli prężnie wejść z całą ofertą terapeutyczną – mówi.

Wyremontowane wnętrza robią wrażenie nowoczesnością i ładnym wystrojem, ale będzie to raczej baza wypadowa dla psychologów, psychoterapeutów, terapeutów środowiskowych. Praca w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży będzie przede wszystkim reakcją na sygnały o problemach młodych ludzi i wyjazdach w teren, żeby tam z nimi rozmawiać, poznając ich środowisko: bliskich, nauczycieli, kolegów.

– Kontakt z dzieckiem w znanym mu otoczeniu powoduje, że łatwiej mu mówić o swoich problemach – zauważa Paulina Przyrowska, ordynator Centrum.

 

– Podstawa reformy psychiatrii to wyjście do dzieci i młodzieży – podkreśla prof. Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowy do spraw psychiatrii Dzieci i Młodzieży. – Jest to szczególnie ważne w tym momencie, bo w związku z pandemią liczba podejmowanych prób samobójczych u najmłodszych wzrosła rok do roku o 77 procent.

W poniedziałek (30 maja) oddana została do użytku część wyremontowanego budynku. Do placówki można już się zgłaszać, licząc na interwencję w niepokojących przypadkach. Wkrótce oddana zostanie pozostała część. Pozwoli to na reagowanie w tzw. drugim stopniu referencyjności, kiedy potrzebna jest praca z młodym człowiekiem na miejscu. Powstanie także hostel, w którym młodzi pacjenci będą mogli się zatrzymać w razie potrzeby pomocy stacjonarnej.

– Ta część budynku powinna zostać otwarta jeszcze w czerwcu – zapowiada wicemarszałek Adamczyk.

Koszt całego projektu pod nazwą Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży to 15 mln zł, które przeznaczyło na jego powstanie Ministerstwo Zdrowia z funduszy unijnych. Z tego 2,4 mln zł przeznaczone zostało na adaptację budynku. Dołożyły się do tego: samorząd województwa łódzkiego, który oprócz budynku i działki przeznaczył na inwestycję 400 tys. zł, oraz SP ZOZ z siedzibą przy ul. Aleksandrowskiej w Łodzi w kwocie 600 tys. zł.

Pozostała część z puli 15 mln zł przeznaczona zostanie na prowadzenie Centrum.

Fot. Sebastian Sołtyszewski

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego