Łódzkie: Muzyka to balsam dla duszy

100 tys. zł dotacji przekazał samorząd województwa łódzkiego Akademii Muzycznej w Łodzi na organizację koncertów muzyki poważnej dla mieszkańców naszego regionu. Klasyka ma koić nie tylko nasze dusze, ale też ciała.

List intencyjny dotyczący współpracy podpisali dziś w siedzibie łódzkiej uczelni przy ul. Gdańskiej Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego i prof. AM dr hab. Elżbieta Aleksandrowicz, rektor Akademii Muzycznej w Łodzi.

– Województwo Łódzkie stawia na większe uczestnictwo mieszkańców naszego regionu w wydarzeniach kulturalnych. Chcemy to osiągnąć m.in. poprzez lepsze wykorzystanie potencjału łódzkich uczelni – mówi wicemarszałek Ziemba. – To cel zapisany w Strategii Rozwoju Województwa Łódzkiego 2030. Wierzymy, że osiągniemy go dzięki współpracy z Akademią Muzyczną im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Dziś robimy pierwszy krok w tym kierunku – podpisujemy list intencyjny. Nasze wspólne działania skoncentrowane będą na realizacji projektu edukacyjno-artystycznego na terenie województwa.

W ramach projektu Akademia zaplanowała szereg koncertów popularyzujących sztukę wysoką wśród mieszkańców regionu. Wśród nich znajdą się przede wszystkim wydarzenia o charakterze edukacyjnym, jak również koncerty wykorzystujące elementy rytmikoterapii i muzykoterapii, mające terapeutyczny wpływ na osoby dotknięte między innymi chorobami onkologicznymi.

– Korzyści będzie wiele, bo będziemy realizować zarówno aspekt artystyczny, który jest bezpośrednio przyporządkowany Akademii Muzycznej, ale też edukacyjny i terapeutyczny. Ten ostatni zajmuje priorytetową rolę, szczególnie od rozpoczęcia pandemii. Nie bez znaczenia jest również wychodzenie instytucji kultury do społeczeństwa – mówi prof. AM dr hab. Elżbieta Aleksandrowicz, rektor Akademii.

W ramach realizacji zadania Akademia zaplanowała:

– koncerty edukacyjne w Piotrkowie i Tomaszowie;

– zajęcia muzykoterapii – działania terapeutyczne dla kobiet z chorobą nowotworową w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. M. Kopernika w Łodzi;

– instrumentalny koncert edukacyjny w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach;

– koncert kameralny w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach;

– koncerty edukacyjne (musical) w Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach i w Sieradzkim Centrum Kultury.

Pierwszy koncert – „Muzyczny atlas zwierząt”, przeznaczony dla najmłodszych odbiorców, zaplanowany jest już na 31 maja w Skierniewicach.

fot. Piotr Wajman

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego