Łódzkie: Miliard 250 milionów złotych na inwestycje z programu Kolej Plus

Projekty złożone przez samorząd województwa łódzkiego do rządowego programu rozwoju kolei uzyskały dofinansowanie i zostaną zrealizowane.

Tę świetną dla mieszkańców Łódzkiego wiadomość przekazali podczas konferencji prasowej na dworcu Łódź Fabryczna marszałek Grzegorz Schreiber oraz wojewoda Tobiasz Bocheński. W konferencji wziął także udział poseł Prawa i Sprawiedliwości Marek Matuszewski.

– W historii Polski nigdy nie było takiego programu jak Kolej Plus. Po 1989 roku żaden rząd nie podjął strategicznej decyzji o odbudowie, budowie nowych linii, o elektryfikacji i modernizacji linii już istniejących – mówił Tobiasz Bocheński. – Jest to program historyczny także z tego powodu, że przeznaczono na niego aż 11 miliardów złotych. Decyzją pana premiera Mateusza Morawieckiego rząd podwoił ilość pieniędzy przeznaczonych na ten cel.

Jak dodał wojewoda, łączna wartość projektów, które w Łódzkiem zostaną zrealizowane dzięki programowi Kolej Plus to 1 miliard 250 milionów złotych. Z czego 1 miliard 50 milionów to dofinansowanie rządowe, a pozostała kwota to wkład marszałka województwa łódzkiego i pozostałych uczestników konsorcjum, które wraz z województwem stworzyły lokalne samorządy.

– To historyczny moment – powiedział marszałek Grzegorz Schreiber. – Od chwili, gdy pojawił się program Kolej Plus i możliwość skorzystania ze środków, które gwarantował, natychmiast przystąpiłem do budowania pomysłów pozwalających zagospodarować te środki w naszym regionie. Udało mi się skupić wokół województwa samorządy, którym tak, jak nam zależało, aby walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym. Stworzyliśmy swego rodzaju konsorcjum. Bełchatów, Kleszczów, Wola Krzysztoporska, Wieluń przystąpiły wspólnie z nami do tego projektu, gwarantując środki na miarę swoich możliwości. Dziś, ku wielkiej radości nas wszystkich, ogłaszamy, że wygraliśmy. Podstawą tego sukcesu jest współpraca z rządem, za co na ręce pana wojewody składam podziękowania.

Wyniki naboru do programu Kolej Plus zostały ogłoszone 20 kwietnia. Pula dofinansowań została zwiększona z 5,6 mld zł do 11 mld zł. Pozwoli to na realizację 34 inwestycji. To łącznie 1.200 kilometrów linii kolejowych. O finansowanie rywalizowało w ostatnim etapie 47 zadań z całej Polski.  Na liście wybranych projektów są wszystkie trzy zgłoszone przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. To budowa liczącej około 30 kilometrów linii kolejowej z Wielunia do Chorzewa Siemkowic, która zapewni mieszkańcom tej części województwa bezpośrednie połączenie z Łodzią. To także modernizacja i elektryfikacja 34,3 km linii kolejowej nr 24 na odcinku Piotrków Trybunalski – Bełchatów oraz wydłużenie tej trasy do Bogumiłowa. Długość budowanej linii to 7,2 km. To w końcu realizowana przy współpracy z województwem świętokrzyskim dokumentacja modernizacji około 88 kilometrów linii kolejowej nr 25 między Tomaszowem Mazowieckim i Skarżyskiem Kamienną. Na tej trasie mieszkańcy naszego województwa mogą już jeździć od grudnia 2021 roku. Linia kolejowa została przywrócona po 12 latach.

– Nasze projekty zostały tak skalibrowane, by oprócz walki z wykluczeniem komunikacyjnym, wygenerowały nowe miejsca pracy. To ważne zwłaszcza dla mieszkańców okolic Bełchatowa w kontekście transformacji energetycznej na tym terenie, ale także dla mieszkańców zachodu województwa, Wielunia, Wieruszowa czy powiatu pajęczańskiego, skąd mieszkańcy będą mogli łatwiej dojechać do Łodzi – dodał marszałek Grzegorz Schreiber.

Inwestycje zakwalifikowane do programu Kolej Plus zostaną zrealizowane do 2028 roku.

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego