Łódzkie: Centrum pomocy psychicznej dla najmłodszych

Zakończył się drugi i ostatni etap budowy Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży „PrzyStań”. To nowy obiekt w Łódzkiem, który powstał dzięki staraniom i wsparciu Samorządu Województwa Łódzkiego. Zapewni kompleksową opiekę młodym ludziom z problemami psychicznymi.

–  Jestem dumny z tego, jak dziś wygląda ten budynek. Przez osiem lat stała tu pusta ruina z powybijanymi szybami. Teraz mamy centrum specjalistyczne z prawdziwego zdarzenia – tymi słowami Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego powitał zebranych w poniedziałek (28 listopada) na konferencji prasowej dziennikarzy w ośrodku przy ul. Mielczarskiego 35.

Centrum powstało przy Specjalistycznym Psychiatrycznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Łodzi, jednostce prowadzonej Samorząd Województwa Łódzkiego. Przychodnia została utworzona w ramach projektu „PrzyStań DiM” realizowanego przez  szpital w partnerstwie z Województwem Łódzkim.

– Zapotrzebowanie na pomoc z dziedziny psychologii i psychiatrii dziecięcej, a także młodzieżowej, jest ogromne, dlatego oddana dziś inwestycja jest dla nas tak ważna – mówił Piotr Adamczyk, wicemarszałek województwa łódzkiego.

W maju oddany został do użytku parter w budynku. Dziś zaprezentowano dwa kolejne piętra. Wnętrza starej kamienicy przeszły generalny remont. Powstały w nich poradnie specjalistyczne, w których pracują psychologowie, psychoterapeuci i terapeuci środowiskowi. W nowej części jest też świetlica i  hostel, w którym młodzi pacjenci będą mogli się zatrzymać w razie potrzeby pomocy stacjonarnej.

– Teraz możemy uruchomić już wszystkie aspekty procesu terapeutycznego, którego wymagają osoby niepełnoletnie. Udało nam się stworzyć do tego zespół 40 znakomitych specjalistów – mówi dyrektor Anna Śremska, dyrektor Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego.

Praca w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży polega na reagowaniu na sygnały o problemach młodych ludzi w terenie. Zakończenie drugiego etapu inwestycji pozwoli na wprowadzenie tzw. drugiego stopnia referencyjności – kiedy potrzebna jest praca z młodym człowiekiem na miejscu.

W Centrum pomoc udzielana jest osobom do 21 roku życia.

–  Rzeczywistość popandemiczna, konflikt zbrojny, kryzysy gospodarczy, wiążą się z napływającą ilością dzieci i młodzieży, która takiej specjalistycznej opieki potrzebuje. Mamy dwa razy więcej pacjentów dziecięcych niż to było przed pandemią, a pacjentów nastoletnich jest o ponad 60 procent więcej – mówi Aleksandra Lewandowska, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży.

Koszt całego projektu pod nazwą Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży to 15 mln zł. Pieniądze pochodzą z funduszy unijnych Ministerstwa Zdrowia i od samorządu województwa łódzkiego.

Fot.: Adam Staśkiewicz

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego