Łódzkie: Będą mieć po drodze z koleją. Do końca czerwca za darmo!

Mieszkańcy powiatu łódzkiego wschodniego będą mogli niemal spod domów dojechać do dworca PKP w Koluszkach. Wszystko dzięki nowej linii Kolejowej Komunikacji Autobusowej. To jednak nie koniec doskonałych wiadomości! Możliwość darmowego podróżowania KKA będzie obowiązywać aż do końca czerwca 2024 r. To kolejne działania samorządu województwa łódzkiego w ramach walki z wykluczeniem komunikacyjnym.

Licząca 15 przystanków trasa Regny – Koluszki – Będzelin to już czwarta linia Kolejowej Komunikacji Autobusowej, projektu samorządu województwa i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Pasażerów będą wozić niskoemisyjne, komfortowe autobusy kupione dzięki wsparciu z programu rządu Prawa i Sprawiedliwości „Polski Ład”. Do dyspozycji podróżnych będzie 28 połączeń w ciągu doby. Autobusy dowiozą pasażerów do stacji kolejowej w Koluszkach, gdzie będzie można przesiąść się do pociągu i kontynuować podróż w kierunkach Łodzi, Skierniewic, Tomaszowa Mazowieckiego czy Piotrkowa Trybunalskiego. Dojechać będzie można także dworca niemal pod domy. Na trasie Regny – Koluszki – Będzelin autobusy rozpoczną regularne kursy 1 lutego.

– Dzięki połączeniom, które otwieramy realizując program Kolejowej Komunikacji Autobusowej, skorzystają przede wszystkim mieszkańcy miejscowości, przez które nie biegną tory kolejowe – mówił w Koluszkach Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego podczas prezentacji nowej linii.

Z nowych linii Kolejowej Komunikacji Autobusowej korzystają już mieszkańcy powiatów łaskiego, bełchatowskiego, tomaszowskiego i zgierskiego To dzięki trasom łączącym Łask i Zelów, Parzęczew i Ozorków oraz Rokiciny i Będków. Program zakłada utworzenie 7 linii w całym regionie, ale oferta będzie poszerzana. Już uruchomione połączenia szybko stały się popularne wśród mieszkańców. Pasażerowie cenią sobie to, że rozkłady jazdy autobusów są dostosowane do rozkładu jazdy pociągów. Dzięki temu można bez dłuższego oczekiwania przesiąść się na pociąg do Łodzi lub innych większych miast. Do tego autobusami KKA mieszkańcy na razie jeżdżą za darmo.

– Mam jeszcze jedną świetną wiadomość. Możliwość darmowego podróżowania Kolejową Komunikacją Autobusową miała obowiązywać do końca roku, ale wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, wydłużamy ten termin do końca czerwca przyszłego roku – dodał marszałek, któremu w Koluszkach towarzyszyli dziś prezes Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Janusz Malinowski, starosta powiatu łódzkiego wschodniego Andrzej Opala, burmistrz Koluszek Waldemar Chałat, a także mieszkańcy na czele z sołtysami miejscowości, przez które będzie przebiegała nowa linia.

Później za bilety mieszkańcy będą płacić według taryfy ŁKA, z uwzględnieniem zniżek, biletów miesięcznych i zintegrowanych. Rozkłady jazdy oraz szczegóły oferty można znaleźć na stronie internetowej lka.lodzkie.pl.

– To dla nas ogromne udogodnienie, zwłaszcza dla starszych osób. Dziękuję w imieniu wszystkich mieszkańców za stworzenie tej linii – mówiła Krystyna Książek, sołtys sołectwa Słotwiny.

Walka z wykluczeniem komunikacyjnym to jeden z priorytetów samorządu województwa w tej kadencji. Dlatego likwidacja komunikacyjnych białych plam na mapie województwa to działania kompleksowe. Służą temu, miedzy innymi, budowa nowych linii kolejowych oraz wydłużanie istniejących możliwe dzięki wsparciu z programu rządu Prawa i Sprawiedliwości „Kolej plus”. Systematycznie poszerzana jest także siatka połączeń autobusowych przywracanych i otwieranych dzięki funduszowi rozwoju połączeń autobusowych. Dziś to już 42 nowe linie, dzięki którym 309 miejscowości zyskało połączenia z komunikacją publiczną. Oczywiście ważne w tej walce są kompleksowe remonty dróg wojewódzkich, dzięki którym pasażerowie mogą bezpiecznie podróżować autobusami. W tej kadencji zmodernizowanych zostało 350 km dróg za ponad miliard złotych. To ofensywa na niespotykaną wcześniej skalę.

fot. Tomasz Grala

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego