Łódzkie: Bądźmy razem, walczmy razem

Podczas pierwszej wideokonferencji z Serhijem Borzovem, przewodniczącym Winnickiej Obwodowej Administracji Wojskowej, Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego, zaprosił władze obwodu winnickiego – partnerskiego regionu Łódzkiego w Ukrainie, do udziału w grudniowym Europejskim Forum Gospodarczym w Łodzi. Rozmowa była też okazją do podsumowania wsparcia, jakiego województwo łódzkie udzieliło mieszkańcom Winnicy po rosyjskiej agresji.

Wideokonferencja odbyła się w czwartek, 6 października. Zaczął ją marszałek przekazaniem gratulacji dla żołnierzy ukraińskich za ich ostatnie sukcesy na froncie. – W imieniu mieszkańców województwa łódzkiego dziękuję za opór, za tak wspaniałą walkę, za te zwycięstwa, którymi dajecie nadzieję całej Europie – mówił Grzegorz Schreiber.

– Ta walka nie miałaby tylu sukcesów, gdyby nie pomoc od naszych przyjaciół i partnerów – mówił Serhij Borzov stawiając Polskę jako wzór, jeżeli chodzi o pomoc dla walczącej Ukrainy.

Pomoc ze strony naszego regionu dla obwodu winnickiego była drugim tematem wideokonferencji. Przewodniczący podziękował za wszystkie formy wsparcia, jakie mieszkańcy jego obwodu otrzymali od mieszkańców Łódzkiego, zwłaszcza za organizację kolonii dla dzieci. Przypomnijmy, łącznie 200 małych Ukraińców – w tym 50 z obwodu winnickiego – wypoczywało w wakacje w Spale i Dobieszkowie. Obozy zorganizował Samorząd Województwa Łódzkiego. Jak podkreślił Serhij Borzov, taki wyjazd był bardzo ważny zarówno dla psychiki dzieci, które na co dzień mieszkają w kraju ogarniętym wojną, jak dla ich rodziców.

Wsparcie dla Winnicy ze strony naszego województwa, jak zapewniał marszałek, będzie ciągłe i dostosowane do potrzeb. – Chcemy, żeby ta pomoc była trafiona –  podkreślił Grzegorz Schreiber i dodał, że Urząd Marszałkowski WŁ szykuje właśnie kolejny transport darów m.in. kocy, powerbanków, środków czystości, agregatów, a także odzieży termicznej i specjalistycznych opatrunków.

Podczas rozmowy, która przebiegała w bardzo przyjacielskiej atmosferze, marszałek zaprosił przewodniczącego do udziału w grudniowym Europejskim Forum Gospodarczym w Łodzi. Jednym z poruszanych tematów będzie sprawa współpracy m.in. gospodarczej z Ukrainą. Zaproszenie zostało przyjęte z radością, i choć – ze względu na obostrzenia sam przewodniczący nie może przyjechać, bo nie może opuścić swojego obwodu – to do Łodzi ma przyjechać delegacja przedstawicieli władz Winnicy.

– Opinie o wojnie w Ukrainie w różnych krajach europejskich są różne, nie zawsze jest to wsparcie. Dla nas niezwykle ważne jest, żeby nasze ukraińskie stanowisko było przekazywane jak najszerzej – mówił Serhij Borzov dziękując za zaproszenie.

Ostatnim punktem spotkania były życzenia. – Chcemy was wspierać i trafiać w wasze potrzeby, za chwilę nadejdzie zima, która będzie bardzo utrudniała życie. Ale bądźmy razem, walczmy razem, pomagajmy sobie i z całą pewnością Ukraina te wojnę wygra  – zakończył marszałek Schreiber.

Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego