List do MI na SIERPIEŃ

Maryja!
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!
Drodzy Rycerze Niepokalanej!

Piszę do Was w samym centrum wakacji. Nie dla wszystkich jest to jednak czas wypoczynku. Dla wielu lato jest okresem wzmożonej pracy, szczególnie myślę tu o rolnikach, ogrodnikach, sadownikach, budowlańcach i innych. Pamiętajmy o nich w modlitwie, prosząc Niepokalaną o opiekę, błogosławieństwo i dobrą pogodę. ponieważ z owocu ich pracy korzystamy.

W Niepokalanowie sierpień jest czasem wielu uroczystości, rocznic, odpustów, rekolekcji i spotkań. W święto Przemienienia Pańskiego, 6 sierpnia 1927 r., bracia Kolbe wraz z miejscowym proboszczem parafii Pawłowice i grupą wiernych, na darowanej przez księcia Jana Marię Druckiego-Lubeckiego ziemi ustanowili i poświęcili figurę Niepokalanej oraz oddali Maryi całe przyszłe dzieło. Kilka miesięcy później, w dniu wyjazdu z Grodna o. Maksymilian tak mówił do braci: „Niepokalanów, do którego za kilka godzin mamy wyjechać, jest to miejsce obrane przez Niepokalaną i przeznaczone wyłącznie na szerzenie Jej czci.

Wszystko, cokolwiek jest i będzie w Niepokalanowie, to Jej własność. My również zostaliśmy wybrani przez Niepokalaną, a przez to wybraństwo staliśmy się Jej własnością”. Z pragnienia serc kilku młodych franciszkanów zapalonych ideą zdobycia świata dla Niepokalanej powstał i rozwija się aż do dzisiaj Niepokalanów. To my – franciszkanie, świeccy i osoby konsekrowane – rycerze Niepokalanej kontynuujemy to wspaniałe dzieło, walki o zbawienie każdego człowieka. Przewodzi nam Maryja, nasza Pani i Królowa, pogromczyni szatana. Za przykładem św. Maksymiliana chcemy się do Niej zbliżyć i upodobnić, według jego własnych słów wypowiedzianych kilka dni przed aresztowaniem:
„Celem naszym jest miłość ku Niepokalanej, aby pogłębić i zapalić miłością do Niej cały świat. Dla tego celu pracujemy, cierpimy, dla tego celu chcemy istnieć nawet po śmierci. To bardzo ważna rzecz. […] Nie jest celem Niepokalanowa ani wydawnictwo, ani zracjonalizowane przedsiębiorstwo. To są środki. Celem jest miłość ku Niepokalanej. Inny kierunek byłby wypaczeniem Niepokalanowa. […] Dla tego ideału musimy się poświęcać, żeby było wykonane to, co w dyplomiku jest napisane. Jeżeli Stolica Apostolska życzy sobie tego przez potwierdzenie idei milicyjnej – dołożymy wszelkich starań, aby to urzeczywistnić, oddamy za to życie i istnienie”.

Św. Maksymilian nie pozostał gołosłowny, to co obiecał, wykonał. Na placu apelowym w Auschwitz oddał swoje życie za ojca rodziny. Heroiczny czyn o. Kolbego do dnia dzisiejszego budzi szacunek i podziw wielu, dając nadzieję, że wiara i miłość jest silniejsza od zła. Jako rycerze Niepokalanej wierzymy, że Ona i w naszym życiu zwycięży, dając nam siłę do odparcia ataków wrogów Kościoła i Boga. Wdzięczni Bogu za Wniebowzięcie Maryi i dar św. Maksymiliana w dniach od 6 do 15 sierpnia w ramach nowenny w naszym sanktuarium odbędzie się Wielkie Zawierzenie Niepokalanemu Sercu Maryi, w czasie którego będziemy oddawać Matce Najświętszej kolejne sfery naszego osobistego, rodzinnego i społecznego życia. W programie codziennie Eucharystia z zawierzeniem, adoracja Najświętszego Sakramentu i różaniec, wieczór uwielbienia, pielgrzymka pokutna, konferencje i świadectwa różnych osób. W tym roku tematem rozważań będą: żywa obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, obrona wiary, moralności, rodziny i życia ludzkiego. Wśród gości wielu ciekawych prelegentów. Więcej na naszej
stronie: www.niepokalanow.pl. Zapraszamy do wspólnej modlitwy.

Na ten czas, przez wstawiennictwo Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask, niech Was błogosławi
Bóg Wszechmogący + Ojciec i Syn, i Duch Święty. Amen.

o. Mirosław M. Kopczewski OFMConv
Asystent Prowincjalny ds. Rycerstwa Niepokalanej

Intencja MI na sierpień: Aby każdy rycerz Niepokalanej na wzór naszego Założyciela, św. Maksymiliana
Marii Kolbego, stawał się darem z siebie dla każdego człowieka.

Niepokalanów 30 lipca 2024 r.