Licheń. Festiwal Radości MARYJA I MŁODZI – RELACJA

Dużo modlitwy, uśmiechu i dobrej zabawy doświadczyły osoby, które w sobotę, 17 lipca, pojawiły się na Festiwalu Radości MARYJA I MŁODZI w Licheniu Stary. Spotkanie odbyło się w konwencji wesela na wzór ewangelicznego wesela w Kanie Galilejskiej, na którym Jezus zamienił wodę w wino.

Wydarzenie rozpoczęło się w sobotę, 17 lipca o godz. 10.00 na placu koronacyjnym w starej części sanktuarium a otworzyła je wspólnota ELO, czyli Ewangelizacyjny Licheński Ośrodek oraz ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium mówiąc, iż Licheń jest szczególnym miejscem umiłowanym przez Matkę Bożą.

O 12.00 odbył się koncert ks. Jakuba Bartczaka. „Mamy siłę, mamy wiarę, Chrystus królem, Chrystus Panem” – głosili chwałę Bożą uczestnicy Festiwalu wraz z rapującym księdzem. Kapłan zachęcał do wychwalania Boga opowiadając m. in. o doświadczeniu śmierci i choroby, które nauczyło go, że to Bóg daje siłę.

Uczestnicy od samego rana mieli okazję wziąć udział w wielu ciekawych warsztatach m. in. florystycznych, aktorskich, makijażowych, tanecznych. Organizatorzy zaplanowali także miejsca, gdzie posługiwano modlitwą wstawienniczą, – namiot świadectw, namiot gier planszowych i namiot VIPów. Młodzi mieli też okazję skosztować dziczyzny, spróbować sił na ściance wspinaczkowej czy w bitwie na poduszki, pomalować sobie twarze, tańczyć z flagami wielbiąc Boga. Odbyły się także konferencje połączone ze świadectwami małżeństw Moniki i Marcina Gomułków (15.00) oraz Karoliny i Macieja Piechów ( 18.30).

O godz. 16.30 na placu koronacyjnym uformował się orszak weselny, który następnie udał się do ołtarza koronacyjnego przy kościele pw. św. Doroty. Na czele orszaku szły młode pary, które w trakcie Mszy św. o godz. 17.00 odnowiły przysięgę małżeńską.

Eucharystii przewodniczył oraz homilię wygłosił ks Piotr Kieniewicz MIC. Mszę św. koncelebrowali: ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, ks. Rafał Krauze MIC, proboszcz parafii pw. św. Doroty oraz ks. Dawid Klimera, który na licheński festiwal przybył z młodzieżą z Rybnika.

W słowie ks. Kieniewicz odniósł się do odczytanej Ewangelii wg Jana o weselu w Kanie Galilejskiej. – „Słowo Boga mówi, że radość jest wówczas, gdy wśród nas jest Oblubieniec. Dlatego nieustanie trzeba nam zachowywać stan łaski uświęcającej – w sercu nie możemy mieć ciemności”. Kapłan dodał, że musimy zapraszać do swojego życia Boga. – „Aby mieć światło w sercu, musimy patrzeć na światło, na Jezusa. Mając światło w sercu, zapraszamy do naszego życia drugiego człowieka”. Homileta podkreślił, że niezbędnym warunkiem osiągnięcia radości w sercu jest wspólna modlitwa małżonków. Zaznaczył, że nie jest ona łatwa, ale należy pamiętać, że relacja w małżeństwie polega na miłości i zaufaniu, a nie na władzy i poddaństwie. – „Jeśli chcesz się z kimś pojednać, to musisz poddać się cały pod osąd miłosierdzia”. Ks. Kieniewicz wskazał także na trzy kwestie, których małżonkowie powinni wspólnie doświadczyć każdego wieczoru przed snem: wspólną modlitwę, wzajemne pojednanie oraz błogosławieństwo.

Robert Adamczyk
Biuro Prasowe Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym