Lektura RN: Opowieść wigilijna

Opowieść wigilijna jest jedną z najpopularniejszych historii literackich, nawiązujących tematyką do świąt Bożego Narodzenia. Książka, która już od wielu lat gości w domach wielu Czytelników na całym świecie.

Boże Narodzenie, jakie znamy dzisiaj, jest najbardziej skomercjalizowanym świętem roku. Chaos świąt sprawia, że łatwo jest dać się złapać w zgiełku, materializmie i stresie, które mogą towarzyszyć okresowi świątecznemu. „Opowieść wigilijna”, to historia opowiadająca o przemianie, jaką przechodzi bohater w jedynym dniu w roku, gdy pieniądze tracą swoją moc. Opowieść o wyjątkowości świąt i o tym, co w życiu jest najważniejsze. Pozwól sobie po raz kolejny odnaleźć prawdziwego ducha świąt.

Głównym bohaterem jest Ebenezer Scrooge, skąpiec, samotny i zgorzkniały człowiek, czerpiący przyjemność z pomnażania swojego majątku. W wigilijną noc nawiedza go pokutujący za swoje winy duch jego dawnego wspólnika w interesach, Jakuba Marleya. Wizyta ta ma skłonić Scrooge’a do przemyślenia swojego życia i uchronić go przed podobnym losem po śmierci. Skąpiec jest początkowo sceptycznie nastawiony, jednakże gdy odwiedzają go kolejne zjawy – dokonuje się w nim przemiana wewnętrzna. Scrooge’a nawiedzają kolejno: Duch Dawnych Świąt Bożego Narodzenia, przypominający bohaterowi święta spędzane przez niego w młodości, Duch Obecnych Świąt, który pokazuje Ebenezerowi, jak wyglądają święta jego siostrzeńca, a także pracownika – Boba, a wreszcie Duch Przyszłych Świąt, dzięki któremu Scrooge, przerażony wizją samotnej śmierci, podejmuje decyzję o zmianie swojego postępowania.

Na antenie Radia Niepokalanów codziennie o 10.45. Powtórki: 16.45 i 22.45.

Lektury słuchamy dzięku współpracy z Fundacją Ku Bogu.