Lektura RN: Lusia Ogińska – Księgi Roztoczańskich Krasnali

Lektury radiowej słuchaj o 10.45, 16.45 i 22.45.

Jest to unikalna w polskiej literaturze, składająca się z pięciu części epopeja o losach krasnoludków, niosąca duże wartości etyczne, napisana błyskotliwie, ośmiozgłoskowcem – fredrowskim mazurkiem, pełna wspaniałych pomysłów, dowcipu, nie nachalnej dydaktyki, uczy patriotyzmu, historii i miłości do Boga.


W pierwszej Księdze poznajemy piątkę głównych bohaterów krasnoludkowej sagi Lusi Ogińskiej. Są nimi:

Baba Jaga – wiedźma znana na całym Roztoczu;
krasnal Słomka – chudy, bardzo dzielny, waleczny krasnal;
Bulwa – krasnal gruby i rubaszny;
Cichokichek – bardzo mądry, wiekowy i często kichający krasnal;
Łezka – najmłodszy z krasnali, trochę bojaźliwy i płaczliwy.


Przygody piątki wyżej wymienionych bohaterów związane są z poszukiwaniem wiary u dzieci. Dodatkowo w tym tomie występuje tradycjonalista – Bocian Kanclerz, Rycerz Michał Archanioł – nieco roztrzepany; wstrętny – diabeł Capcarapca, oraz szereg zwierząt leśnych i domowych.

Czy bohaterom Krasnalowego Drzewa uda się znaleźć wiarę u dzieci? O tym właśnie mówi wspaniała bajka Ogińskiej. Trzeba się z baśnią pani Lusi Ogińskiej koniecznie zapoznać, bo baśń ta odpowiada na jedno z ważnych pytań, mianowicie: skąd się krasnoludki biorą?
Dodatkowo dzieło jest obdarzone przepięknymi grafikami, na każdej stronie znajdują się ilustracje, które są odpowiednio dopasowane do sytuacji dziejącej się w bajce.