Lektura Radia Niepokalanów: „Bolesia. Opowieść o niezwykłych losach bł. Bolesławy Lament.”

SŁUCHAJ (od 7 października): codziennie o: 7.45 (z wyjąkiem czwartku – transmisja Mszy św. z Watykanu), 10.45, 12.45, 16.45 i 22.45.

BOLESIA – Ewy Skarżyńskiej to książka, która w sposób barwny i obrazowy opowiada o niezwykłych losach Błogosławionej Bolesławy Lament (1862- 1946) – Założycielki Zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny.

Autorka, rozpoczynając swoją opowieść w Łowiczu, miejscu urodzenia Błogosławionej Bolesławy, pozwala nam przebyć wraz z nią niemały szlak. Jesteśmy zatem w Odessie, Iłłukszcie i Symferopolu, gdzie jako franciszkanka Rodziny Maryi bacznie przygląda się swojemu powołaniu, i w Warszawie, gdzie do noclegowni dla bezdomnych, której jest kierowniczką, przychodzi na darmowy posiłek Bolesław Prus.
Jesteśmy w Nowym Mieście nad Pilicą, gdzie spotyka się z o. Honoratem Kożmińskim, i w obecnej katedrze praskiej w Warszawie, gdzie pełni funkcję przełożonej tercjarek franciszkańskich.
Udajemy się z nią do Mohylewa, na Białoruś, gdzie zakłada własne zgromadzenie zakonne, by po jakimś czasie towarzyszyć jej w Sankt Petersburgu podczas dramatycznych wydarzeń, związanych z dojściem do władzy bolszewików.

Jesteśmy z Bolesławą w Żytomierzu i w drodze do wolnej Polski, a na koniec w Białymstoku, gdzie przeżywa dwie okupacje: sowiecką i niemiecką. Poznajemy najbliższą rodzinę Bolesławy, ale również wiele znanych osób, jak choćby: o. Feliksa Wiercińskiego SJ, Sługę Bożego ks. Konstantego Budkiewicza, Sługę Bożego biskupa Zygmunta Łozińskiego czy ks. Kazimierza Nowina-Konopkę SJ.

BOLESIA – Ewy Skarżyńskiej, to opowieść o kobiecie atrakcyjnej, o szerokich horyzontach, która mogła wieść dostatnie i spokojne życie, a wybrała ubóstwo i służbę bliźnim, która nie zrażała się przeciwnościami i zadziwiała nieprzeciętnymi zaletami umysłu i dobrocią serca. Która żyła pragnieniem swego Mistrza z Nazaretu: `Aby wszyscy stanowili jedno… aby świat uwierzył` (J 17,21).

Książki wysłuchamy w znakomitej interpretacji Joanny Węgrzynowskiej. 

Wydawca: Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny